Wyjmij z apteczki i podlewaj nią kwiaty. Bujnie się rozwiną i nie będą chorować
Woda utleniona to nadtlenek wodoru, a ta, którą posiadamy w domach, to najczęściej jego 3-procentowy roztwór. Działa głównie przeciwbakteryjnie. Dzięki temu dobrze sprawdzi się w przypadku oczyszczania ran lub do płukania gardła i jamy ustnej przy lekkich infekcjach. Jej właściwości jednak idą dalej, co może ucieszyć wszystkich posiadaczy roślin doniczkowych. Woda utleniona może bowiem poprawić ich kondycję. Kiedy warto jej używać i w jaki sposób?
Woda utleniona pomaga w pielęgnacji roślin doniczkowych
Pielęgnacja roślin doniczkowych nieczęsto przychodzi z łatwością. Liczy się nie tylko umiejscowienie, nasłonecznienie, temperatura czy nawodnienie. Zdarza się, że rośliny są atakowane przez szkodniki czy grzyby i ratowanie ich wymaga szczególnych metod. Jednak można sobie pomóc i stosować domowe sposoby na to, by poprawić kondycję takich roślin. Jednym z nich jest właśnie podlewanie ich roztworem wody utlenionej. Jej używanie pomoże na wielu płaszczyznach – pozwala zadbać o korzenie, zapobiega ich gniciu, zabija bakterie, pleśnie i grzyby, a także sprawia, że nasiona szybciej kiełkują. Zwalczy również szkodniki i infekcje grzybicze.
Czytaj też: Przygotuj hibiskusa do zimy. Latem odwdzięczy się pięknymi kwiatami
Woda utleniona dostarczy tlenu do korzeni
Korzenie roślin doniczkowych nie zawsze mają łatwo – w końcu w doniczce rzadko mogą rozwijać się swobodnie, a powierzchnia jest znacznie ograniczona. Woda utleniona podczas rozkładu uwalnia tlen, który pomaga w zachowaniu zdrowia systemu korzeniowego. Im więcej tlenu uzyskują korzenie, tym roślina lepiej oddycha, wchłania składniki odżywcze i w związku z tym szybciej rośnie.
Pielęgnacja storczyków a woda utleniona
Stosowanie wody utlenionej jest polecane w przypadku storczyków. W związku z tym, że kwiaty te mają tendencję do infekcji i gnicia, właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze roztworu mogą być świetnym rozwiązaniem w ich pielęgnacji. Warto jednak w tym przypadku przeprowadzić oprysk, a nie bezpośrednio podlewać glebę. Przy tym jednak konieczna jest szczególna uwaga, gdyż roztwór ten nie powinien trafić na rozwijające się pąki. Wodę utlenioną w przypadku storczyków najlepiej stosować raz w tygodniu.
Czytaj też: Wymieszaj z wodą i podlej skrzydłokwiat. Roślina przetrwa zimę bez szwanku
Woda utleniona a rośliny doniczkowe: Stosowanie
Jak już wspomnieliśmy, woda utleniona działa doskonale w pielęgnacji roślin i wspomaga ich wzrost. Jak jednak z niej skorzystać, by naprawdę pomóc roślinom? Przede wszystkim konieczne jest jej rozcieńczenie. Wodę utlenioną należy zmieszać z letnią wodą w proporcji 1:4. Tak przygotowany roztwór można wykorzystywać na dwa sposoby:
- podlewać nim rośliny – najlepiej co około dwa tygodnie;
- wykonywać opryski na liściach roślin, zarówno zapobiegawczo przed chorobami, jak i w przypadku, gdy nie są one w dobrej kondycji.
Po sporządzeniu roztworu należy zużyć go od razu, ponieważ szybko traci on swoje właściwości.
Co ciekawe, wodą utlenioną warto także czyścić narzędzia ogrodnicze, których używa się do pielęgnacji roślin. Dzięki temu, jeśli któraś z nich choruje, choroba nie zostanie przeniesiona na kolejne.