Podajemy przykłady, w jaki sposób łączyć ekoschematy, aby zyskać więcej
Nowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich są określone w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, a więc będą obowiązywały przez cztery lata. Ekoschematy, z mniejszymi bądź większymi zmianami zostaną z rolnikami na dłużej.
Dlatego już teraz, w pierwszym roku obowiązywania nowych zasad warto poświęcić czas na to, aby z tymi nowościami się zapoznać i jak najlepiej wykorzystać nowy rodzaj płatności w swoim gospodarstwie.
- Należy nie zapominać, że celem nadrzędnym wprowadzenia ekoschematów jest promowanie praktyk rolniczych poprawiających stan gleb, wód i powietrza, a ich realizacja pozwoli przynieść rolnikowi nie tylko wyższe płatności ale również długofalowe korzyści w postaci chociażby zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie - informuje nas Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Tomasz Kopera.
Łączymy ekoschematy - przykłady dopasowania
Ekoschematy może realizować każdy, niezależnie od wielkości gospodarstwa rolnego. Katarzyna Rolewska z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach opracowała dla nas opis wzorcowego dopasowania ekoschematów dla przykładowych trzech gospodarstw. Tym razem na tapet bierzemy dwa gospodarstwa z hodowlą bydła mlecznego. Jedno o powierzchni 15 ha, a drugie o powierzchni 20 ha. Jest też przykład trzeciego gospodarstwa nastawionego tylko na produkcję roślinną. Grafiki przygotował zespół ODR w składzie: Tomasz Kopera, Anna Frątczak oraz Bartłomiej Pijewski.
Gospodarstwo 15 ha, bydło mleczne
W gospodarstwach utrzymujących było mleczne jest duża szansa na spełnienie warunków ekoschematu Występuje tu zróżnicowana struktura upraw, ponieważ w tych gospodarstwach duży udział mają rośliny mające pozytywny wpływ na bilans materii organicznej w glebie takie jak lucerna, koniczyna, trawy na gruntach ornych czy mieszanki traw z bobowatymi drobnonasiennymi. Ponadto, z racji wcześniejszego zejścia kukurydzy z pola - w przypadku koszenia na kiszonkę we wrześniu - można realizować ekoschemat międzyplon ozimy. Pod kukurydzę, wiosną zazwyczaj rolnicy stosują obornik. Jeśli rolnik od momentu rozpoczęcia aplikacji obornika do jego wymieszania z glebą zmieści się w 12 godzin, może skorzystać z ekoschematu „Wymieszania obornika (…)”, czyli uzyskać dodatkowo około 200 złotych do ha.
Gospodarstwo 20 ha, bydło mleczne
Podobnie jak w poprzednim przykładzie gospodarstwo spełnia wymagania zróżnicowanej struktury upraw. Ponadto realizuje praktyki międzyplonu ozimego tam, gdzie w przyszłym roku będzie uprawa jara oraz wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin od aplikacji, a na trwały użytek zielony (TUZ) stosuje płynne nawozy naturalne innymi metodami niż rozbryzgowo. Dwie ostatnie praktyki rolnik potwierdza zdjęciami geotagowanymi za pomocą aplikacji „Mobilna ARiMR”.
Gospodarstwo 20 ha, produkcja roślinna
Gospodarstwo z uprawami pszenicy ozimej, kukurydzy, rzepaku oraz grochu było prezentowane w numerze majowym „Wieści Rolniczych”, ale z innym doborem ekoschematów. Wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2023, roku rolnik powinien mieć wstępnie zaplanowane uprawy na przyszły sezon. Takie planowanie w przyszłość pozwoli na maksymalizację przychodów z otrzymywanych dopłat poprzez dobór odpowiednich ekoschematów.
Każde z prezentowanych gospodarstw ma opracowany plan nawożenia i stosuje go. Aby móc taki plan nawożenia sporządzić, konieczne jest posiadanie aktualnych badań gleby na zawartość potasu, fosforu, magnezu i potrzeb wapnowania. Przypominamy: badania są ważne 4 lata, koszt przebadania jednej próbki w Stacji Chemiczno-Rolniczej wynosi około 15 złotych. Jedna próbka powinna być pobrana z powierzchni do 4 ha.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.