Płatności bezpośrednie w 2023 roku
Rok 2023 przyniósł wręcz rewolucyjne zmiany. Stawka płatności podstawowej w Polsce ma wynieść około 116 euro na każdy hektar. Według szacunków wysokość stawki podstawowej dopłat bezpośrednich w Polsce będzie rosła każdego kolejnego roku.
Ustalono budżet na lata 2023-2027
Jak informuje ARiMR, na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich.
Czym są płatności bezpośrednie?
Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, płatności bezpośrednie to podstawowe wsparcie dochodów rolników. Celem tego wsparcia jest zmniejszenie różnicy między dochodami gospodarstw rolnych, a dochodami uzyskiwanymi z działalności w innych gałęziach gospodarki.
Kto może otrzymać płatności bezpośrednie?
Płatności bezpośrendnie mogą otrzymać rolnicy aktywni zawodowo.
Ile wynosi płatność bezpośrednia?
Stawka płatności podstawowej w Polsce ma wynieść około 116 euro na każdy hektar.
Obszar gospodarstwa, w odniesieniu do którego wystąpiono z wnioskiem o płatności bezpośrednie, nie może być mniejszy niż 1 ha, albo w przypadku rolników posiadających mniej niż 1 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt, minimalna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200 euro. Działka rolna deklarowana do wsparcia (min. 0,1 ha) musi być położona na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami.
Uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów
Wsparcie to przyznawane jest jako uzupełnienie „Podstawowego wsparcia dochodów”. Stanowi ono dodatkowy instrument stabilizujący dochody rolników i - jak twierdzi ministerstwo rolnictwa - uodparnia przed wahaniami rynkowymi cen środków produkcji oraz produktów rolnych. Wsparcie ma także na celu zmniejszanie różnic w dochodach między gospodarstwami mniejszymi, a gospodarstwami większymi.
W jakiej wysokości można otrzymać uzupełniajace redystrybucyjne wsparcie?
Płatność tą może otrzymać oczywiście rolnik aktywny zawodowo a szacowana stawka tego wsparcia uzupełniającego wynosi ok. 40 euro/ha. Płatność redystrybucyjna jest przyznawana rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym dla tego rolnika do płatności podstawowej jest nie większa niż 300 ha i przysługuje do powierzchni gruntów nie większej niż 30 ha w gospodarstwie.
W przypadku spółdzielni, limit 30 ha będzie miał zastosowanie odrębnie dla każdego z członków spółdzielni, którzy wnieśli wkład gruntowy do spółdzielni.
Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników
Płatność dla młodych rolników, przyznawana jest do powierzchni, na której prowadzona jest działalność rolnicza. Wsparcie to może otrzymacoczywiście młody rolnik a szacowana stawka wynosi około 61 euro/ha.
Uwaga - nie ma limitu dla powierzchni gospodarstwa. O płatność można ubiegać się maksymalnie przez 5 lat nie później niż do kampanii 2027 r. w ramach PS WPR 2023-2027.
Stawki płatności bezpośrenich mogą ulec zmianie
Rzeczywista wysokość stawek płatności bezpośrednich jest określana corocznie, po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.