Plan nawozowy - jakie dane wpisujemy do rejestru zabiegów agrotechnicznych
Wymogi dla płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi zostały określone w specjalnym rozporządzeniu ministra rolnictwa z dnia 13 marca 2023 r. Tamteż znajdujemy wytyczne dotyczące praktyki "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia".
Szczegółowe wytyczne dotyczące planu nawożenia
Wymogi dla płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi w zakresie praktyki "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia" zostały bardzo jasno sprecyzowane. Oto, jak warunki musi spełnić rolnik, opracowując plan nawożenia i wykorzystując tę praktykę:
- Wykonać chemiczną analizę gleby w zakresie zasobności w składniki pokarmowe P, K i Mg oraz pH - przy czym nalezy pamiętać, że wyniki badania chemicznej analizy gleby zachowują ważność przez okres 4 lat od dnia ich wykonania.
- Opracować planu nawozowy określający dawki składników pokarmowych N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania - na piśmie lub przy użyciu narzędzia INTERNAW lub innego narzędzia służącego opracowaniu planu nawozowego.
- Przestrzegać planu nawozowego określającego dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania) - przy czym prawodawca dopuszcza stosowanie dawek nawozów niższych niż określone w planie nawozowym.
- Prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.
Jakie dane są wymagane w rejestrze zabiegów agrotechnicznych?
Rejestr zabiegów agrotechnicznych powienien zawierać co najmniej:
- nr działki ewidencyjnej,
- wielkość powierzchni,
- datę wykonania zabiegu,
- rodzaj uprawy,
- rodzaj wykonanego zabiegu,
- nazwę nawozu i zastosowaną ilości nawozu – w odniesieniu do wszystkich gruntów, będących w posiadaniu rolnika*.
* Uszczegóławiamy: w przypadku praktyki "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia", w wariancie podstawowym punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych, z wyłączeniem powierzchni gruntów:
A) do których rolnik ubiega się o przyznanie:
- płatności do obszarów z roślinami miododajnymi, jeżeli praktyka ta została zrealizowana przed dniem 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, albo
- płatności do integrowanej produkcji roślin, albo
- pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach interwencji, o której mowa w art. 42 ust. 1 pkt 7 ustawy, w ramach wariantu Wieloletnie pasy kwietne, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy dotyczących płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, albo
B) objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym.
Wariant z wapnowaniem - dodatkowy warunek
W przypadku wariantu z wapnowaniem w ramach praktyki "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia" w prowadzeniu rejestru zabiegów agrotechnicznych nalezy również uwzględnić dane zawierające również informacje o zastosowaniu nawozu wapniowego.
Kto w końcu ma prawo do dopłat bezpośrednich - właściciel czy dzierżawca ziemi?
Wiele już dyskusji przewinęło się na temat, kto ma prawo do dopłat bezpośrednich - właściciel gruntów czy ich dzierżawca? Tę kwestię omówiliśmy w osobnym artykule, biorąc pod uwagę wytyczne najnowszych aktów prawnych. Kliknij tutaj, żeby przeczytać, zapraszamy.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Biostymulatory - czyli co na stresy u roślin - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.