Pilne!!! Na tych stacjach można tankować za darmo paliwo!
„To jest ta pomoc, czy jej nie ma? Nie wiemy, czy możemy liczyć na wsparcie przy transporcie siana i słomy do rolników z terenów dotkniętych powodzią” – telefony z takimi informacjami docierają do naszej redakcji od kilku dobrych dni.
Rolnicy oraz przewoźnicy gotowi nieść pomoc tym, którzy stracili zapasy paszy na zimę, zderzyli się ze ścianą dezinformacji w tej kwestii. Z jednej strony sekretarz stanu resortu rolnictwa Michał Kołodziejczak zapewniał, że darmowe paliwo dla transportu związanego z akcją humanitarną skierowaną do rolników już jest dostępne, z drugiej – kierowcy ciężarówek i koordynatorzy konkretnych transportów kompletnie nie wiedzieli, gdzie zdobyć informacje, jak o tę pomoc się ubiegać. Wielu zaczęło wątpliwić w to, czy zapowiadane szumnie wsparcie w ogóle kiedykolwiek ruszy.
Konkretnych wytycznych w tej kwestii nadal brak na stronie ministerstwa rolnictwa czy ośrodków doradztwa rolniczego w Opolu czy Wrocławiu.
Nam udało się skontaktować z Genowefą Prorok, p.o. dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która wyjaśniła nam, że jeszcze trwają rozmowy na temat ustalenia szczegółów tej pomocy. Wiadomo jednak, że są wyznaczone przynajmniej trzy punkty odbioru pasz z możliwością rozliczenia paliwa: Dom w Charbielinie w Głuchołazach, Kombinat Rolny Kiekrz i Stare Kotkowice (baza OHZ Głogówek).
- Dziś dopracowaliśmy ten przepływ informacji. Dla nas jest to bardzo istotne. Nas też pytają zainteresowani o to, jak pomóc. Będzie zwrot kosztów paliwa - tłumaczy Genowefa Prorok, p.o. dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jak wygląda procedura ubiegania się o możliwość darmowego zatankowania na stacji paliw w przypadku woj. opolskiego? Darczyńca powinien skontaktować się z przedstawicielem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Opolu. Oto ogólne numery alarmowe: 77 4437 111 lub 532 516 038, które czynne są w godzinach od 6.00 do 22.00 przez siedem dni w tygodniu. Można także zadzwonić do jednego z koordynatorów akcji pomocowej bezpośrednio do punktu zbiorki darów dla rolników dotkniętych powodzią, którzy posiadają wiedzę, jak ubiegać się o możliwość darmowego tankowania na stacji Orlen. Oto lista:
Dom w Charbielinie
Charbielin 91, 48-340 Charbielin
Łukasz Wysocki
tel.: 608 462 291
Produkty, które można dostarczyć w tym punkcie: siano, sianokiszonka, słoma, zboże w bigbagach
Kombinat Rolny Kiekrz
ul. Zatorze 2 48-130 Kietrz
Stanisław Witkoś
tel.: 668 260 750
Produkty, które można dostarczyć w tym punkcie: sypkie pasze, bigbagi, baloty
Stare Kotkowice (baza OHZ Głogówek)
ul. Sudecka 33
Tomasz Nosol
tel.: 883 351 444
Produkty, które można dostarczyć w tym punkcie: słoma, siano, sianokiszonka, inne oprócz zbóż
Przekazanie darów potwierdza najpierw przedstawiciel ODR, potem urzędnik ze starostwa powiatowego. Dopiero z dokumentem podpisanym przez obydwu koordynatorów, darczyńca może udać się na wskazaną stację paliw. Póki co wyznaczono cztery lokalizacje: Orlen Nysa, Orlen Głubczyce, Orlen Prudnik i Orlen Brzeg.
- W tych rejonach są właśnie punkty zbioru paszy. (...) W punkcie musi być potwierdzone, że dana osoba taką paszę przywiozła. Najpierw potwierdza to koordynator z ośrodka doradztwa rolniczego, trzeba później skontaktować się z koordynatorem ze starostwa, bo tylko po jego potwierdzeniu można zatankować za darmo na stacji – tłumaczy Genowefa Prorok, p.o. dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Konieczny jest protokół przekazania
Aby móc ubiegać się o możliwość zatankowania paliwa za darmo na wyznaczonej stacji paliw trzeba posiadać dokument potwierdzający, że pomoc materialna rzeczywiście trafiła do potrzebujących oraz w jakich ilościach. Protokół dostępny jest TUTAJ.
Kiedy darmowe tankowanie może nie przysługiwać?
Co jednak w przypadku, gdy darczyńca chce przekazać paszę konkretnemu rolnikowi? Wtedy także może ubiegać się o darmowe paliwo? Może być z tym kłopot.
Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Opolu nie widzi przeszkód w tym, by poświadczać takie przesyłki, natomiast wątpliwość w tej materii mają przedstawiciele dwóch lokalnych samorządów.
- Okazuje się, że są zdania sporne i nad tym jeszcze pracujemy. To, o czym wspomniałam wcześniej, jest jakby zapewnione i pewne. Wiemy jednak, że były również przesyłki od darczyńcy prosto do poszkodowanego rolnika. Jeżeli mamy adresy, wiemy od kogo do kogo poszła pomoc, rolnik poświadcza, że przyjął i nasz koordynator to widzi, potwierdzi, że faktycznie to zboże czy pasza trafiła do tego rolnika. Może nawet zrobić zdjęcia i pokazać, że to zboże zostało podarowane. Natomiast nie jesteśmy pewni, czy uzna to koordynator ze starostwa. (…) Koordynatorzy z dwóch starostw uważają, że wiążące będą tylko punkty zbioru paszy – tłumaczy Genowefa Prorok, p.o. dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
150 tys. litrów paliwa na transport z paszą dla powodzian
Do sprawy ustosunkował się także Orlen. Potwierdził nam, że „podjął systemowe działania wspierające rolników, którzy zaangażowani są w pomoc na terenach powodziowych”.
W tym celu spółka podjęła bezpośrednią współpracę z samorządami lokalnymi województw najbardziej poszkodowanych, są to 4 starostwa powiatowe z województwa opolskiego - powiat brzeski, głubczycki, nyski i prudnicki i jedno z województwa dolnośląskiego - powiat kłodzki, którym zostało przekazane łącznie ponad 150 tysięcy litrów paliwa z przeznaczeniem dla rolników niosących pomoc poszkodowanym.
Akcja, jak dalej informuje Orlen, rozpoczęła się 27 września i jest koordynowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
- W ramach ustaleń, przedstawiciele ośrodków odbierają przywiezione produkty rolne oraz, w porozumieniu ze starostwem, wskazują rolnikom konkretną stację paliw ORLEN, na której mogą otrzymać darmowe paliwo w ramach darowizny na rzecz konkretnego powiatu – podał Zespół Prasowy Orlenu.
O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy także resort rolnictwa oraz samego Michała Kołodziejczaka. Mimo wielu próśb, żadnych informacji nie otrzymaliśmy.