Pierwszy dzień zimy 2024. Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa i astronomiczna?
W zależności od tego, czy data przesilenia zimowego przypadnie w dniu rozpoczęcia się zimy kalendarzowej, ta pora roku może rozpocząć się dwu- lub trzykrotnie. W 2024 roku daty pierwszego dnia zimy są aż trzy. Mowa bowiem o zimie meteorologicznej, astronomicznej oraz kalendarzowej.
Kiedy zaczyna się meteorologiczna zima?
Od 1 grudnia 2024 roku trwa zima meteorologiczna, która skończy się 28 lutego 2025 roku (w przypadku roku przestępnego byłby to 29 lutego). Co roku zaczyna i kończy się tego samego dnia, który ustalony został na podstawie kalendarza. Dzięki temu, że rok został podzielony na równe okresy, meteorolodzy mogą uprościć statystyki klimatyczne oraz analizy danych pogodowych.
Czytaj też: Zmiany terminów wypłat emerytur z KRUS. Kiedy seniorzy dostaną pieniądze?
Kiedy wypada pierwszy dzień zimy kalendarzowej 2024?
Zima kalendarzowa rozpoczyna się zawsze tego samego dnia i jest to 22 grudnia. Kończy się z kolei wraz z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, który przypada 21 marca. W 2024 roku początek zimy kalendarzowej nie zbiega się z datą początku zimy astronomicznej.
Zima astronomiczna i przesilenie zimowe. Kiedy wypada w 2024 roku?
Trzeci rodzaj zimy, jaki powitamy w grudniu, to zima astronomiczna, która powiązana jest z przesileniem zimowym wypadającym pomiędzy 21 a 22 grudnia. W 2024 roku przesilenie zimowe przypada na 21 grudnia, a zima astronomiczna zacznie się tego dnia o godzinie 10:19.
Przesilenie zimowe ma ruchomą datę, ponieważ to, kiedy wypada, jest zależne od długości roku słonecznego (około 365 dni 5 godzin i 49 minut), a także stosowania lat przestępnych. 21 lub 22 grudnia Słońce znajduje się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca – półkula północna znajduje się wówczas najdalej od Słońca i jest ono widoczne w najniższym punkcie. 21 grudnia 2024 dzień będzie więc najkrótszy, a noc – najdłuższa w ciągu całego roku. Na południowym krańcu Polski dzień potrwa około 8 godzin i 15 minut, na północnym z kolei – około 7 godzin i 10 minut.
Początek zimy astronomicznej i przesilenie zimowe to przełom, od którego długość dnia zacznie rosnąć. Zima astronomiczna trwa do dnia równonocy wiosennej, która wypadnie 20 marca 2025 roku.