Pierwsze kroki w hodowli mrówek - o tym pamiętaj na start
Edukacja to podstawa – założenie kolonii wymaga przemyślanej decyzji
Może się wydawać, że założenie kolonii mrówek to proste zadanie, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Doświadczeni hodowcy poradzą sobie z tym procesem bez większych problemów, lecz bez odpowiedniej wiedzy stworzenie dobrze funkcjonującej hodowli będzie niemożliwe. Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie mrówek, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami rozpoczynania przygody z ich hodowlą. Wiele sklepów, jak chociażby Mrowson, poza szerokim katalogiem gatunków i akcesoriów oferuje również wartościowe porady dla początkujących hodowców.
Jak stworzyć własną hodowlę mrówek? Pierwsze kroki
Aby założyć kolonię mrówek, przede wszystkim musisz zdobyć królową. Niektórzy próbują złapać ją samodzielnie, jednak dla początkujących znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup w specjalistycznych sklepach (stacjonarnie lub online) zajmujących się mrówkami. Możesz zaopatrzyć się tam albo w samą królową, albo – w przypadku całkowitych nowicjuszy – w mikrokolonię z kilkoma robotnicami.
Mrówki otrzymasz zazwyczaj w specjalnych probówkach, chociaż możesz również przygotować taką probówkę samodzielnie. Powinna być ona częściowo wypełniona wodą (około 1/3 probówki), która od reszty pojemnika odgrodzona będzie mocno ubitą kulką waty. Otwór również należy zamknąć watą.
W takich warunkach królowa może spokojnie składać jaja, z których wyrosną robotnice. Zapewnij mrówkom dużo spokoju oraz odpowiednie pożywienie, takie jak białko i miód lub nasiona, w zależności od gatunku. Należy podawać je w bardzo małych porcjach, np. kropelka miodu na aluminiowej folii. Probówkę można opcjonalnie zakryć specjalną czerwoną folią - w taki sposób można przyciemnić jej otoczenie i zmniejszyć poziom stresu mrówek, przy okazji cały czas obserwując ich stan.
Utrzymywanie kolonii oraz ich rozwój – o czym warto wiedzieć?
Gdy robotnic będzie już na tyle dużo, że ich karmienie w probówce będzie stanowić wyzwanie, jest to sygnał do zakupu pierwszego, małego formikarium. Dopiero bowiem kolonia licząca kilkanaście lub kilkadziesiąt osobników będzie w stanie prawidłowo rozwijać się w takich warunkach. Warto wybrać formikarium modułowe, czyli takie, które można z czasem rozbudowywać o kolejne areny (wybiegi dla mrówek).
Materiał, z którego będzie wykonany nowy dom mrówek, to klucz do dobrostanu kolonii - należy dobrać go w zależności od gatunku. Dla przykładu zakup formikarium korkowego dla Messor barbarus nie będzie dobrym pomysłem - zamiast tego możesz wybrać modele akrylowe czy betonowe. Korek lub warianty ziemne bardzo dobrze sprawdzą się natomiast w przypadku gatunków Formica czy Lassius.
Probówkę należy umieścić w formikarium i dać mrówkom czas na przeprowadzkę. Gdy zapewnisz im w nim wilgoć, same będą chciały opuścić stary dom. Zabierz wtedy probówkę i obserwuj, jak rozwija się twoja kolonia, pamiętając o regularnym karmieniu oraz nawadnianiu w zależności od potrzeb danego gatunku!