Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha - ostatni moment na złożenie wniosku
Nabór wniosków kończy się już dziś - 20 września. Jest on prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Dotychczas wpłynęło 850 wniosków.
Informuje o tym w specjalnym komunikacje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha - jakich dokładnie?
Dofinansowanie skierowane jest do osób, które m.in.:
- zajmują się produkcją ekologiczną lub produkcją ekologiczną i przygotowaniem do sprzedaży wytworzonych produktów lub rozpoczynają działalność w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkiego łańcucha dostaw (KŁD);
- spełniają definicję mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa;
- posiadają gospodarstwo o powierzchni nie większej niż 300 ha, którego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie przekracza 25 tys. euro;
- uzyskali przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł;
- nie prowadzą działalności wyłącznie w celach naukowo–badawczych.
Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha - wysokość wsparcia i cel
Pomoc Agencja przyznaje się w formie płatności ryczałtowej w wysokości 120 tys. zł. Środki te można przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.
- Ważne, by w wyniku realizacji planowanych przedsięwzięć nastąpił wzrost wartości sprzedaży brutto produktów rolnych co najmniej o 30 proc. w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości wynagrodzenia minimalnego w roku 2024 - zaznacza ARiMR.
Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha - jak było w 2023 r.?
O tego rodzaju wsparcie można się było ubiegać w ubiegłym roku. Wówczas jednak o przyznanie pomocy starali się nie tylko właściciele gospodarstw ekologicznych, ale również rolnicy zajmujący się produkcją konwencjonalną. Złożono wtedy prawie 11 tys. wniosków.
- Agencja jest w trakcie ich weryfikacji i stara się, by proces ten przebiegał jak najsprawniej. Dlatego - w ramach tzw. wirówki - te oddziały regionalne, które są mniej obciążone pracą, dostają do rozpatrzenia wnioski z województw, na terenie których dokumentów do obsługi jest więcej - informuje ARiMR.
Czytaj także:
Płatności bezpośrednie i obszarowe. Czy rolnicy dotknięci powodzią je dostaną?
- Tagi:
- ARiMR
- małe gospodarstwa
- pieniądze