Pelargonie są mało wymagające i wyjątkowo odporne
Te balkonowo-rabatowe rośliny są bardzo popularne w gorących, ale również chłodniejszych regionach Europy. Dzięki południowoafrykańskiemu pochodzeniu są w stanie wytrzymać intensywne upały. Nawet ekstremalne temperatury i tymczasowe susze im nie szkodzą.
Co stanie się z pelargoniami, jeśli wyjedziemy na urlop?
Tu pojawia się pytanie: co się z nimi stanie, jeśli wyjedziemy na kilka dni i nie mamy nikogo, kto mógłby się nimi zająć. Dla pelargonii to żaden problem. Oczywiście regularne podlewanie sprzyja powstawaniu nowych kwiatów. Niemniej magazynują one dużo wilgoci w swoich łodygach oraz mięsistych liściach i z łatwością radzą sobie bez wody przez kilka dni. Automatyczne systemy nawadniania i skrzynki parapetowe z wbudowanymi zbiornikami na wodę zmniejszają ilość wymaganego podlewania i zapewniają, że pelargonie są utrzymywane w najlepszej kondycji, nawet gdy jesteśmy przez dłuższy czas poza domem. Umieszczenie pelargonii w cieniu również zmniejsza ich zapotrzebowanie na wodę. Na czas dłuższej nieobecności można również przyciąć pelargonie. Nawet jeśli ich wygląd tymczasowo ucierpi, po przycięciu odrosną jeszcze silniejsze.
Pelargonie mogą przetrwać wiele lat
Pelargonie są często traktowane jako letnie rośliny jednoroczne, ale przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać wiele lat. Nieogrzewane ogrody zimowe lub altany z dużą ilością światła dziennego są idealne do zimowania tych delikatnych roślin. Pelargonie należy przenieść do domu przed pierwszymi, nocnymi przymrozkami i przyciąć do około 15 cm. W okresie spoczynku nie potrzebują one żadnych nawozów ani wody. Wiosną należy przesadzić je do świeżej ziemi. Wraz ze wzrostem temperatury rośliny zaczną ponownie kiełkować. Ogrzewane ogrody zimowe, szklarnie i jasne altany zapewniają doskonałe warunki uprawy przez cały rok, umożliwiając pelargoniom osiągnięcie imponujących rozmiarów.
CZYTAJ TEŻ: Przycinanie krzewów i traw ozdobnych. Jak to zrobić najlepiej? [WIDEO]
- Tagi:
- rośliny
- podlewanie
- pelargonie