Pamiętajcie o ogrodach
- 1/4
- następne zdjęcie
Polski poeta i satyryk Jonasz Kofta, pisząc „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście”, chciał oddać hołd naturze i temu co naturalne. A przede wszystkim biblijnym ogrodom Edenu, które symbolizowały raj. Zapraszam więc do ogrodu Katarzyny i Dariusza Kulińskich w miejscowości Witaszyce (powiat jarociński), którego właściciele stworzyli dla siebie taki raj na ziemi. Kochają naturę, kochają przyrodę i uwiecznianie tego piękna na fotografiach.
Ogromna kolekcja zdjęć wykonanych o różnych porach roku i dnia pokazuje, jak niesamowite zjawiska można zaobserwować na roślinach. Na zdjęciach uchwycono ogromny wachlarz kolorów, prostotę oszronionych roślin, migoczące kropelki rosy czy też rośliny osnute pajęczyną. Skąd u moich rozmówców takie zamiłowanie do roślin?
- Moi rodzice od 1964 roku prowadzili gospodarstwo ogrodnicze. Ja ukończyłam Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale biologii i postanowiłam kontynuować ich dzieło, zakładając z mężem Dariuszem w 1996 roku Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych w Pleszewie. Po przeprowadzeniu się do Witaszyc tam założyliśmy kolejną szkółkę. Jest to nasza dodatkowa pasja, gdyż oboje pracujemy w przedsiębiorstwie energetycznym. Natomiast nasi synowie ukończyli uczelnie techniczne i myślę, że kiedyś przejmą szkółkę z miłości do roślin, którą im zaszczepiliśmy – opowiada pani Katarzyna.
Materiał szkółkarski roślin ozdobnych, który przeznaczony jest do handlu, musi być czysty odmianowo. Powinien być wyprodukowany zgodnie z zasadami agrotechniki szkółkarskiej oraz spełniać określone w zaleceniach wymagania. Rośliny muszą być zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Zahartowane oraz prawidłowo uformowane. Jakie rośliny do nasadzeń polecają państwo Kulińscy?
- Oferujemy naszym klientom krzewy iglaste: cisy, cyprysiki, jałowce, jodły, sosny, świerki oraz żywotniki. Są one niezbędne przy urządzaniu dużych i małych ogrodów w różnym stylu. Mamy też rośliny liściaste, które nadają ogrodom interesujący i niepowtarzalny wygląd: liście zmieniają kolory w ciągu roku, a kwiaty napełniają powietrze cudownym aromatem. Są to: berberys, budleja, bukszpan, brzoza, forsycja, hortensja, irga, klon, lilak, magnolia, trzmielina, wiciokrzew oraz żarnowiec. Rośliny wrzosowate w ofercie to azalia i różanecznik. Na jaką ciekawą roślinę zdaniem pani Katarzyny należałoby zwrócić uwagę? - Nowością, którą uprawiamy w naszej szkółce jest żywotnik zachodni Golden Smaragd. Odmiana ta posiada wszystkie cechy znanej i cenionej odmiany żywotnika zachodniego Smaragd, jednak zabarwienie igieł jest złoto-żółte. Ta piękna odmiana żywotnika Smaragd wspaniale prezentuje się zarówno w pojedynczych nasadzeniach w ogrodzie, jak i w szpalerze żywopłotowym, na przykład naprzemiennie posadzona z zieloną odmianą Smaragda.
ZOBACZ TAKŻE: Parch jabłoni - jak go wykryć we własnym sadzie?
- 1/4
- następne zdjęcie