Zbliża się kluczowy termin oprysków drzew owocowych. Kiedy i jak je wykonać?
Opryski mają na celu utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale nie tylko. Ochrona przed szkodnikami przekłada się na lepsze plonowanie drzew oraz lepszą jakość owoców. Poza tym opryski zapobiegają różnym chorobom, np. mączniakowi prawdziwemu, szarej pleśni i brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych oraz zwalczają szkodniki, m.in. przędziorki i mszyce.
Czytaj też: Te warzywa i kwiaty musisz wysiać w lutym. Idealny czas na przygotowanie rozsady
Kiedy wykonuje się opryski drzew owocowych?
W lutym i marcu pogoda często bywa kapryśna, co zniechęca do podejmowania prac w ogrodzie. Nie należy jednak czekać do momentu ocieplenia, gdyż może się okazać, że spóźnimy się z pierwszymi opryskami. W takim przypadku wzrasta ryzyko chorób grzybowych i ataku szkodników.
Pierwsze opryski wykonuje się zazwyczaj od końca lutego do końca marca, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści. Trudno jednak wskazać dokładny termin, bowiem to, w jakim tempie rozwijają się rośliny, zależy od warunków pogodowych. Należy zatem obserwować drzewa. Ważne, aby zdążyć przed otwarciem pąków liściowych. Zależy nam na tym, aby uchwycić moment, gdy patogeny wnikają do tkanek roślin. Kolejne opryski przeprowadza się w fazie rozwoju liści, ale jeszcze przed otwarciem pąków kwiatowych.
Zabieg zwykle wykonuje się, gdy temperatura wzrośnie do 6 stopni Celsjusza, choć należy kierować się zaleceniami znajdującymi się na etykiecie preparatu. Najlepiej, aby dzień był bezwietrzny i pochmurny. Przy dużym nasłonecznieniu istnieje ryzyko poparzenia pąków. Z kolei przy silnym wietrze rozpylanie preparatu będzie utrudnione. Warto pamiętać, że jeśli tuż po oprysku spadnie deszcz, cały zabieg trzeba będzie powtórzyć.
Czytaj także: Ten owad to najlepszy zapylacz roślin. Jak zacząć jego hodowlę?
Czym i jak opryskiwać drzewa owocowe?
Pierwszy wiosenny oprysk drzew owocowych ma na celu zwalczenie dorosłych szkodników oraz zimujących larw i jaj. To również dobra profilaktyka najczęściej występujących chorób. Jak wykonać zabieg?
-
W pierwszej kolejności wykonuje się oprysk preparatami olejowymi. Skutecznie zwalczają one jaja przędziorka owocowca, misecznika śliwowego oraz mszyce. Środek należy zaaplikować obficie, tak aby ciecz spływała z pędów i gałęzi. Preparaty olejowe pokrywają szkodniki lepką powłoką, która utrudnia im poruszanie się i oddychanie, a w efekcie prowadzi do ich śmierci. Takie środki można stosować zarówno w przypadku roślin sadowniczych, ozdobnych, ziół, jak i warzyw.
-
W fazie bezlistnej (tuż przed pękaniem pąków liściowych) wykonuje się oprysk brzoskwini, który ma zwalczać kędzierzawość liści. Do tego celu wykorzystuje się Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP. Drugi preparat można zastosować również do oprysku śliwy, w celu zabezpieczenia drzewka przed chorobą grzybową, jaką jest torbiel śliwy. Tak jak w przypadku brzoskwini, zabieg wykonuje się tuż przed pękaniem pąków liściowych. Miedzian 50 WP oraz inne fungicydy miedziowe dodatkowo chronią brzoskwinie i śliwy, a także czereśnie, wiśnie i morele przed rakiem bakteryjnym. W fazie białego pąka kwiatowego, śliwy, czereśnie i wiśnie należy opryskać preparatem chroniącym przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych.
-
Szczególną uwagę należy poświęcić jabłoni. Przed pękaniem pąków liściowych należy zastosować preparat chroniący przed kwieciakiem jabłkowcem. Jest to niewielki chrząszcz, którego larwy wyjadają wnętrza pąków kwiatowych, uniemożliwiając ich rozwój. W okresie nabrzmiewania pąków liściowych jabłoni i gruszy można również zastosować Miedzian 50 WP przeciwko zarazie ogniowej.
-
W przypadku jabłoni kolejne opryski wykonuje się w zależności od fazy rozwoju pąków kwiatowych. Najpierw są one zielone, następnie różowe, a w końcu białe. W fazie zielonego pąka, a nawet nieco wcześniej – w okresie ukazywania się liści, należy zastosować oprysk przeciwko parchowi jabłoni. W tym przypadku sprawdzi się Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP. Te preparaty stosuje się również do zwalczania parchu gruszy. W fazie zielonego i różowego pąka przeprowadza się też oprysk przeciwko szkodnikom, m.in. mszycom, przędziorkom, owocnicy jabłkowej oraz gąsienicom motyli. W fazie różowego pąka należy z kolei zastosować preparaty siarkowe, które chronią przed mączniakiem.
Jeśli w okresie kwitnienia wystąpią choroby, opryski należy kontynuować przy użyciu tych samych środków co wcześniej. W przypadku brzoskwiń w tym okresie może wystąpić kędzierzawość liści. Czereśnie i wiśnie są narażone na raka bakteryjnego oraz brunatną zgniliznę. U jabłoni i gruszy może wystąpić mączniak oraz parch. Pod koniec okresu kwitnienia drzewom grozi atak szkodników – mszyc, szpecieli, kwieciaka gruszowca, owocnicy jabłkowej i owocnicy żółtonogiej. Jeśli choroby nie ustępują, opryski kontynuuje się w okresie owocowania, zbioru owoców i opadania liści.
Czytaj także: Szkody w uprawach. Jak je zabezpieczyć przed chronionymi gatunkami zwierząt?
- Tagi:
- szkodniki
- ogród
- drzewa owocowe
- opryski