Zasiej tak cukinię, a zbiory będą szybsze. O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Cukinia jest popularną rośliną w polskich ogrodach nie tylko ze względu na bogate plony, lecz także fakt, że jest łatwa w uprawie. Dzięki temu poradzą sobie z nią nie tylko profesjonaliści. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki jej zapewnić, by wszystko poszło zgodnie z założeniami.
Czytaj też: Podsyp tulipany, a będą dłużej kwitły. Najważniejsze zasady uprawy
Termin wysiewania cukinii
Cukinię można wysiewać wprost do gruntu lub z rozsady. Pierwszy ze sposobów wiąże się z późniejszym, jednak dłuższym plonem. Należy jednak wiedzieć, że jest to roślina, która nie jest zbyt odporna na przymrozki, dlatego do gruntu wysiewamy ją dopiero od połowy maja do nawet połowy czerwca.
W przypadku zdecydowania się na rozsadę, która gwarantuje szybszy plon, należy ją przygotować w drugiej połowie kwietnia. Nasiona wkłada się do ziemi w osobnych doniczkach. Roślina wschodzi w kontrolowanych warunkach, choć tuż przed przesadzeniem jej do gruntu, co należy zrobić w drugiej połowie maja, należy ją zahartować – na przykład wystawiać ją na balkon, rzadziej podlewać itd. Co ciekawe, cukinia sadzona z rozsady uznawana jest za odporniejszą na działanie szkodników.
Warunki uprawy cukinii: Stanowisko, gleba, sadzenie
Cukinie są ciepłolubne i jak już to zostało wspomniane, nie są odporne na przymrozki. Optymalna temperatura wzrostu wynosi między 20 a 25 stopni Celsjusza. Stanowisko do uprawy tej rośliny powinno być słoneczne i bez przeciągów. Mimo to w przypadku niższych temperatur (między 5 a 10 stopni) cukinia dobrze sobie radzi, nawet jeśli utrzymują się nieco dłużej.
Podłoże do uprawy cukinii powinno być próchnicze, żyzne oraz przepuszczalne. Najkorzystniejszy jest odczyn pH w okolicach od 6,0 do 7,0. Ponadto konieczne jest dbanie o to, by cukinia była obficie podlewana. Przed jej posadzeniem, jesienią, glebę można zasilić kompostem.
Czytaj też: Ta metoda uprawy ogórków zapewnia najszybsze plony. Jest prosta i tania
W przypadku cukinii sadzonej bezpośrednio do gruntu głębokość siewu powinna wynosić od 2 do 3 centymetrów. Przy sadzeniu z rozsady warto zadbać o to, by podłoże wyciągnięte z doniczki nie zostało naruszone. Niektórzy decydują się na wykopanie nieco głębszego dołka i zmieszanie dna z kompostem lub obornikiem, następnie lekkie zasypanie i dopiero na takim podłożu umieszczenie sadzonki.
Cukinia zazwyczaj się rozrasta, dlatego warto sadzić je w odstępach nie mniejszych niż 60-centymetrowych. Rzędy z kolei powinny mieć między sobą co najmniej 80-centymetrową przerwę. Gdy roślina zaczyna wschodzić, konieczne jej systematyczne usuwanie chwastów, które mogą zabierać jej nie tylko wodę i inne składniki, lecz także dostęp do światła.
W jakim sąsiedztwie sadzić cukinię?
Cukinia jest dobrą sąsiadką dla wielu innych roślin z przydomowego ogródka. Świetnie radzi sobie przy kukurydzy czy słoneczniku, które lubią podobne do niej warunki. Ponadto warto zasadzić ją obok cebuli czy czosnku, ponieważ wydzielany przez nie zapach odstrasza szkodniki. Fasola lub groch wiążą azot z atmosfery i nasycają nim glebę, więc również warto mieć je za sąsiadów. Cukinia lubi się także z koprem, szpinakiem czy rzodkiewką.
Czytaj też: Przypomina niezapominajkę i zakwita już w kwietniu. Bylina idealna do cienia
Lepiej jednak unikać sadzenia obok niej roślin z rodziny dyniowatych, na przykład dyń, arbuzów czy patisonów, ponieważ zagrażają im podobne szkodniki lub choroby, mogą się łatwo przenosić.
Jak dbać o cukinię?
Cukinia jest prosta w uprawie, ale to nie oznacza, że nie należy o nią dbać. Oprócz wspomnianego już usuwania chwastów konieczne jest również odżywianie gleby. Oprócz tego, że jeszcze przed rozpoczęciem uprawy można ją nawozić organicznym nawozem, można także już podczas wschodu rośliny stosować naturalne nawozy – na przykład z pokrzywy.
Roślinę warto obserwować, zasilenie podłoża przed siewem może być wystarczające do tego, by plony były obfite, wówczas dalsze nawożenie może nie być konieczne.
Czytaj też: Czy czosnek niedźwiedzi można mrozić? Najlepszy sposób na przechowywanie