Zadbaj w lipcu o dynię i cukinię. Podlewanie i domowe odżywki na bujny plon

Warzywa dyniowate nie są wymagające pod kątem uprawy, a nierzadko przynoszą bardzo obfite plony. Pod warunkiem, że mają zapewnione odpowiednie warunki uprawy. Kluczową dla dobrostanu dyni, cukinii i innych warzyw dyniowatych jest żyzna gleba, bogata w składniki odżywcze. Plonowanie można dodatkowo wzmocnić uważną pielęgnacją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Chroń rośliny, gdy skwar leje się z nieba. Dwa sprawdzone sposoby
Jak często podlewać dynie i cukinie?
Rośliny dyniowate bardzo intensywnie piją wodę. Zapotrzebowanie jest największe w okresie kwitnienia, zawiązywania i wytwarzania owoców. Najwięcej wody i składników odżywczych przyda się tym warzywom w lipcu. Przyjmuje się, że w trakcie kwitnienia i owocowania warzywa dyniowate powinny być podlewane co 2-3 dni albo częściej. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Wodę podaje się na podłoże. Nie powinno się podlewać liści i łodyg.
W przypadku dyni bardziej korzystne jest podlewanie częstsze, małą ilością wody. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić m.in. do pękania owoców. Jak w przypadku większości warzyw – zalecana jest woda o temperaturze pokojowej.
Dużej ilości wody wymaga także cukinia, która w lipcu zawiązuje owoce. W tym wypadku przyda się nawadnianie codzienne lub co 2 dni. Podłoże pod cukinią powinno być lekko wilgotne, ale należy unikać zalewania łodygi i liści.
Czy dynie i cukinie trzeba nawozić?
Jeżeli gleba jest wystarczająco żyzna, warzywa dyniowate raczej nie powinny wymagać nawożenia. Najlepsze plonowanie uzyskuje się na podłożu zasilonym kompostem lub obornikiem (zasilenie jesienią poprzedniego roku). Gleba wilgotna, stanowisko słoneczne i regularne, częste nawodnienie – to kluczowe wymagania tych roślin.
Opcjonalne nawożenie jest pomocne przy mniej żyznych glebach. Dodatkowe nawożenie może poprawić plonowanie. Przyda się także, gdy wzrost łodyg i liści nie jest intensywny, a sama roślina wydaje się osłabiona. Odżywienie pomoże także roślinom walczyć z chorobami i wirusami.
W pierwszych fazach wzrostu warzywa dyniowate najbardziej potrzebują azotu (wystarczy uniwersalny nawóz wieloskładnikowy). Gdy roślina zaczyna kwitnąć i owocować gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na fosfor, a potem potas. Na tym etapie najbardziej korzystne będą nawozy organiczne – kompost lub gnojówki roślinne. Optymalna częstotliwość nawożenie dla dyni i cukinii to co ok. 10-14 dni od końca czerwca do początku sierpnia.
Czytaj też: Mniej popularna niż malina, ale bardzo zdrowa. Koniecznie posadź ją w ogrodzie
Domowy nawóz pod warzywa dyniowate ze skórki banana
W lipcu korzystne dla plonowania dyni i cukinii będą m.in. popularne odżywki lub nawozy ze skórki banana. Jest to prosta metoda na dostarczenie roślinie potasu, niezbędnego w procesie owocowania i wzmocnienia systemu korzeni. Magnez pomoże z kolei przyswoić składniki odżywcze, a mangan i cynk wzmocnią prawidłowy rozwój rośliny. Ze skórek bananowych można przygotować wyciąg lub gnojówkę: skórki bananowe zalane wodą (1:5), 2 tygodnie fermentacji, użycie przy rozcieńczeniu 1:10 co ok. 2-3 tygodnie.
Czytaj też: Te drzewka i krzewy wymagają cięcia w lipcu lub sierpniu. Od czego zacząć?
Nawóz pod dynie i cukinie z żywokostu
Poprawę owocowania warzyw dyniowatych zapewni także gnojówka z żywokostu (Symphytum officinale). Preparat dostarczy roślinom potasu, fosforu, żelaza, wapnia i krzemu. Miksturę przygotowuje się w podobny sposób jak gnojówkę z ziela pokrzywy. Proporcje: zielem żywokostu należy zapełnić 2/3 pojemnika i zalać wodą. Fermentacja trwa ok. 2 tygodnie. Gotowy preparat podaje się w rozcieńczeniu 1:10. Nawożenie gnojówką z żywokostu będzie najbardziej korzystne dla dyni, cukinii, bakłażanów, papryki, ale także m.in. dla krzewów różanych.
Czytaj też: Spryskaj ogórki zanim będzie za późno. Warzywa będą zdrowe i dorodne
Prawidłowa pielęgnacja dyniowatych
W trakcie pielęgnacji dyniowatych trzeba uważać, aby nie uszkodzić dodatkowych korzeni, które wyrastają wzdłuż pędów. Korzenie te pobierają dodatkowe dawki składników odżywczych z gleby. W trakcie podlewania lub zabiegów pielęgnacyjnych nie należy pędów przesuwać, ani urywać.
W trakcie pielęgnacji warto również zwracać uwagę na objawy popularnych chorób. W lipcu, szczególnie przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności, dyniom może zagrażać mączniak. Pierwsze objawy to delikatny, białawy nalot w formie plamek na wierzchniej warstwie liści. Z chorobą można walczyć na wiele sposobów, tu m.in. oprysk na bazie sody oczyszczonej.
Czytaj też: Mączniak atakuje w czerwcu i w lipcu. Trzy najlepsze opryski przeciw chorobie
- Tagi:
- nawóz
- podlewanie
- cukinia
- dynia