Uprawiają pomidory polne. Zainwestowali w kombajn do ich zbioru
Uprawa pomidorów gruntowych w wybranych rejonach Polski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz cieplejsze lata oraz dobór coraz plenniejszych odmian wpływają na możliwość uzyskania wysokich plonów, które w sprzyjających warunkach pogodowych przekraczają nawet 100t/ha. Plony takie są realne, jednak pod warunkiem odpowiedniej dbałości o rośliny i…… łaskawej pogody.
Państwo Katarzyna i Błażej Szuman z Psienia Ostrów (gmina Czermin, powiat pleszewski) od 17 lat prowadzą gospodarstwo, w którym na powierzchni ponad 50 ha uprawiają zboża, kukurydzę, pomidory, cebulę i kapustę. W tunelach foliowych sadzą fasolę i przygotowują rozsadę kapusty oraz pomidorów gruntowych. Zwracają dużą uwagę na systematyczne wykonywanie analiz glebowych i na tej podstawie stosują nawożenie swoich pól.
- Pomidory gruntowe są historyczną uprawą w naszym gospodarstwie. Uprawiał je mój tata, a teraz my. Jeszcze kilka lat temu zajmowały 2 ha w gospodarstwie, ale z roku na rok tak zwiększaliśmy areał, że w tym roku posadziliśmy je na powierzchni 9 ha. W gospodarstwie przeważają gleby IV, V i VI klasy. Są to gleby lekkie i dobrze przepuszczalne, które nadają się do uprawy pomidorów. Po obfitych deszczach, które nawiedziły nas w ubiegłym tygodniu, rośliny otrzymały sporą dawkę wody, a na ziemi. która posiada odpowiednią strukturę nie powstały podtopienia ani zastoiska, które obserwujemy na gruntach cięższych – informuje pan Błażej.
Producenci w swoim gospodarstwie rozsadę pomidora przygotowują sami. Zwracają uwagę, aby była krępa i zdrowa. Jest to ważne, ponieważ takie rośliny wysadzone w pole lepiej radzą sobie w niekorzystnych warunkach. W tym roku w miesiącu maju na polach w Psieniu Ostrów rozsadę wysadzano w kilku etapach. Wszystko po to, aby wydłużyć „okno” zbiorcze tej rośliny.
ZDECYDOWALI SIĘ NA TRZY ODMIANY POMIDORÓW POLNYCH
W tym sezonie producenci zdecydowali się na 3 odmiany - Sadzimy odmiany, które są już sprawdzone i dobrze nam wychodzą, ale nowe także testujemy na naszych polach. W tym sezonie wysadziliśmy po raz kolejny Pietrarossę, która ma dobrą jakość plonu i ze względu na bardzo twarde owoce nadaje się do zbioru mechanicznego, odmianę Miceno - która wykształca owalne owoce o wadze 90-120 g, a pojedynczy krzak może wydać naprawdę duży plon. Odmiana ta dobrze się odszypułkowuje, szybko dojrzewa i również nadaje się do zbioru kombajnowego. Wysadziliśmy jeszcze odmianę Brixtone o kulisto-wydłużonych owocach, które dobrze wybarwiają się. Jest to odmiana na późniejszy zbiór mechaniczny – charakteryzują państwo Szumanowie. Maj nie należał do ciepłych miesięcy i na większości plantacjach pomidory „stały”, nie przyrastając w ogóle. Wypuszczały jedynie grona kwiatowe, a pojedyncze kwiatki kwitły. Dopiero ocieplenie spowodowało widoczny wzrost i rozwój roślin. Pomidor jest gatunkiem, który narażony jest na uszkodzenia wywołane różnymi agrofagami. Należy więc systematycznie prowadzić lustrację plantacji, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia różnych chorób i szkodników.
O ochronie pomidorów przed szkodnikami i chorobami na str. 2