To najlepszy nawóz organiczny pod porzeczkę czerwoną? Kiedy go stosować?

Najważniejszą zachętą do uprawiania porzeczki czerwonej na własne potrzeby jest jej smak i skład – bogaty w witaminy i minerały. W przypadku osób stawiających pierwsze kroki zachętą może być fakt, że posadzenie porzeczki wiąże się ze stosunkowo niedużym ryzykiem porażki (czyli na przykład tym, że krzew uschnie lub nie będzie owocował). Porzeczka czerwona dobrze radzi sobie w naszym klimacie oraz jest bardziej odporna na działanie niskich temperatur i mniej podatna na uszkodzenia poprzymrozkowe, niż porzeczka czarna. Ma też niższe wymagania glebowe. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba nic przy niej robić. Na liście podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie warto wykonać, jest nawożenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Owiń pień drzewa tym materiałem. Robaki nie dostaną się do śliwek
Nawożenie porzeczki czerwonej. Nawozy organiczne
Podstawą nawożenia porzeczki czerwonej, zwłaszcza w uprawie amatorskiej, jest nawożenie organiczne. Powinno się je wykonywać co 2-3 lata, najlepiej jesienią, ewentualnie wczesną wiosną. Dobrze sprawdzi się przy tym przekompostowany obornik. Kompostu można używać również jako ściółki rozłożonej pod krzakami.
Nawożenie porzeczki czerwonej. Nawozy mineralne
Uzupełnieniem nawożenie organicznego, zalecanym zwłaszcza na większych plantacjach, nastawionych na sprzedaż owoców, jest nawożenie mineralne. Mogą z niego skorzystać również ogrodnicy amatorzy – zwłaszcza jeśli ich porzeczka rośnie na słabszej glebie. Jeden z zalecanych schematów nawożenia wygląda następująco:
Inny schemat przedstawia się tak:
Czytaj też: Przy tym zabiegu liczy się termin. Spóźnisz się, porzeczka da słaby plon
Nawożenie porzeczki czerwonej vs czarnej. Najważniejsze różnice
Nawożenie porzeczki czerwonej co do zasady odbywa się na podobnych zasadach i według tych samych schematów, co porzeczki czarnej. Istnieją jednak dwie ważne różnice, o których należy pamiętać.
Czytaj też: Działkowcy boją się o ROD. Chodzi o zapisy w nowej specustawie
Wymagania glebowe porzeczki. Wapnowanie
Porzeczki nie lubią gleb gliniastych, zlewnych i ciężkich (o niskiej przepuszczalności). Ich cechą charakterystyczną jest tworzenie się zaschniętej skorupy na wierzchu. Jeżeli mamy taką ziemię, przed posadzeniem krzewów porzeczki warto zadbać o jej rozluźnienie (pomoże w tym np. dodanie torfu). Warto również zwrócić uwagę na jej odczyn. Poradnik „Zakładanie plantacji porzeczki” przygotowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wskazuje, że optymalny odczyn gleby dla wszystkich rodzajów porzeczki powinien wynosić 6,2 - 6,7 pH (jest to odczyn obojętny). W celu utrzymania odpowiedniego odczynu co cztery lata trzeba przeprowadzać zabieg wapnowania – zarówno na zarówno na plantacji czarnej, jak i czerwonej porzeczki.
Czytaj też: Posadź zamiast pelargonii. Zachwyca kolorowymi kwiatami, kwitnie 5 miesięcy