Ceny najchętniej kupowanych owoców w 2021 r.
Na rynkach hurtowych królują krajowe owoce, głównie jabłka i gruszki. Nie brakuje oczywiście też tych sezonowych. Jak ich ceny układały się w zeszłym roku?
Na giełdach owocowo-warzywnych dominuje różnorodność w gatunki i odmiany owoców, zarówno tych z rodzimych sadów, jak i tych sprowadzonych z zagranicy.
- W owocach krajowych duże znaczenie mają owoce ziarnkowe, czyli jabłka i gruszki. Na Rynku Hurtowym w Broniszach w okresie jesienno-zimowym notujemy kilkanaście odmian jabłek i dwie odmiany gruszek (Konferencja i Lukasówka). Niekiedy na Rynku pojawiają się inne mniej znane odmiany gruszek jak Xenia (zwana także Nojabrskają lub Oksaną) - informuje Anna Kaszewiak z podwarszawskich Broniszy, największego w Polsce rynku owocowo-warzywnego.
Wpływ czynników na ceny owoców
Chłodna wiosna jednak opóźniła wegetację roślin i zbiory owoców. Przełożyło się to na wyższe ceny niektórych z nich w okresie wiosennym w stosunku do analogicznego ukresu ubiegłego roku. Tak było np. w przypadku malin. W marcu 2021 Anna Kurleto z Lubelskiego Rynku Elizówka zwracała uwagę także na inny aspekt z tym związany:
- Zdecydowanie niższe ceny gruszek obecnie wynikają z napływu owoców pochodzących z importu. W analogicznym okresie 2020 roku z powodu stanu pandemii obawialiśmy się importowanych towarów, ich napływ był utrudniony - informowała w połowie marca ub.r. Anna Kurleto z Lubelskiego Rynku Elizówka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Podsumowanie cen warzyw w roku 2021 [WYKRESY]
Plonowanie owoców
W okresie późniejszym z kolei plonowanie takich owoców jak jabłka, czereśnie czy borówki, okazały się obfite, co spowodowało mniejsze zarobki plantatorów niż rok wcześniej i niższe ceny na giełdach.
Maciej Kazek, uprawiający czereśnie w sierpniu ub. r. opowiadał tak:
-Tegoroczny sezon to klęska urodzaju. Czereśni było bardzo dużo. Jeszcze nie było takiego roku, żeby młode drzewka od nadmiaru czereśni pękały, łamały się. Przez to owoc nie był takiej jakości, jakby się chciało. Trzeba było segregować, wybierać najładniejsze owoce. To i tak nie skutkowało ceną na rynku. Była bardzo niska. Jak na tę pracę, którą wykonaliśmy. Były lata, kiedy było o połowę mniej czereśni, a można było dobrze zarobić i człowiek garbu nie dostał od tej całej pracy.
Według informacji z grudnia 2021, zawartych na stronie GUS „zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na około 0,6 mln t, tj. o ok. 2% więcej od zbiorów w 2020 r. Przewiduje się także, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,4 mln t, tj. o ok. 13% więcej od produkcji ubiegłorocznej”.
W sierpniu z kolei specjalistka z Broniszy, Anna Kaszewiak zwracała uwagę na ceny borówek.
- Aktualnie możemy powiedzieć, że w ofercie producentów jest dużo borówki. Rozpiętość cenowa to efekt jakości oferowanego towaru (gruba droższa). Należy zwrócić uwagę , że nasadzenia borówki są duże i co roku nowe plantacje wchodzą w owocowanie.
Najpopularniejszy owoc 2021
Rok 2021 ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw był urodzajny. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw najpopularniejszymi gatunkami owoców w 2021, roku po które najchętniej sięgaliśmy były jabłka i truskawki. Tuż za nimi uplasowały się wiśnie, borówki, czerwone i czarne porzeczki oraz aronia.
Jak plasowały się ceny najpopularniejszego owocu 2021 na największej Polskiej giełdzie?
Szczegółowo analizuje je Anna Kaszewiak. Jak twierdzi, ceny jabłek „zależą od jakości oferowanych owoców, odmiany i preferencji konsumentów”.
- Aktualnie ceny jabłek wahają się od 0,8 do 2,66 zł/kg. Jedną z droższych odmian jest Cortland. Za kilogram tej odmiany zapłacimy od 1,75 do 2,66. W ubiegłym roku (01/02/2021) Cortland notował ceny od 2,66 do 4,00 zł/kg. Natomiast w 2020 roku (03/02/2020) cena kilogram tej odmiany jabłek wahała się od 2,50 do 3,66.
Zdaniem specjalistki przez dwa poprzednie sezony popularnością cieszyła się odmiana kulinarna, czyli Szara Reneta. Chętnie kupowana była przez gospodynie domowe i cukierników. Idealnie nadająca się do domowych wypieków szarlotek czy jabłeczników.
- W 2021 roku (w lutym) za kilogram Szarej Renety trzeba było zapłacić od 3,00 do 4,00 złotych, w lutym 2020 roku cena minimalna i maksymalna kształtowała się na podobnym pułapie cenowym, przy nieco niższej przeciętnej - 3,50 zł/kg. Golden Delicius to odmiana o jasnej skórce (zielono-żółtej). W tym roku (01/02/2022) cena waha się od 1,25 do 2,15 za kilogram przy przeciętnej 1,85. W ubiegłym roku w lutym cena Goldena zaczynała się od 1,50 i dochodziła do 3,00 zł/kg, a w 2020 roku pułap cenowy na podobnym poziomie, przy minimalnej cenie nieznacznie wyższej.
Jeśli chodzi o owoce importowane, to diametralnych różnic cen w 2021 do roku 2020 nie widać. Owoce cytrusowe, które powinny być dużo droższe z racji kosztu transportu dostępne są w przyzwoitych cenach.