Plan na luty w ogrodzie. Te drzewa i krzewy owocowe można już przycinać
Czas rozpoczęcia pierwszych prac ogrodowych i sadowniczych zależy przede wszystkim od pogody. Prace związane z przycinaniem gałęzi można zaplanować, gdy w prognozach pogody widać dłuższy okres utrzymujących się dodatnich temperatur. Idealna opcja to okienko pogodowe z kilkoma dniami suchej, słonecznej pogody i temperaturą powyżej 5 stopni Celsjusza. Warto również sprawdzić, czy w najbliższym czasie nie jest prognozowany powrót przymrozków lub intensywnych opadów.
Które rośliny można przycinać w lutym?
Zimowe cięcie drzew zaleca się wykonać w zakresie umiarkowanym. Jeżeli pogoda nie jest sprzyjająca (długi okres przymrozków, opady) - prace związane z przycinaniem można przesunąć nawet do końca kwietnia. Pod koniec sezonu zimowego warto usunąć gałęzie i pędy połamane, krzyżujące się lub chore. Przez cały luty można wykonać następujące prace:
- przycinanie drzew owocowych - jabłonie, grusze, orzechy włoskie (pod koniec miesiąca),
- przycinanie krzewów owocowych – porzeczki, agrest, borówka amerykańska, aronia, maliny jesienne,
- przycinanie krzewów ozdobnych i pnączy – hortensja bukietowa, pięciornik, budleja Dawida, berberys, tawuła japońska.
CZYTAJ TAKŻE: Te prace w ogrodzie musisz wykonać już w lutym. Nie przegap terminów
Zimowe przycinanie grusz i jabłoni
Prace związane z przycinaniem tych drzew można wykonać pod koniec zimy ze względu na ich wysoką mrozoodporność. W przypadku grusz i jabłoni, w lutym zaleca się umiarkowane przycięcie pędów chorych, krzyżujących się i tych, które mocno zacieniają koronę. Gałęzie należy przycinać w taki sposób, aby zmniejszyć zbicie i nadmierne zagęszczenie korony. Gałęzie młodych grusz można przycinać bardziej intensywnie, drzew starszych i owocujących – umiarkowanie. Ślad po większych cięciach należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, a narzędzia umyć lub zdezynfekować (aby zminimalizować ryzyko przeniesienia chorób pomiędzy roślinami). Pod koniec lutego można również pokusić się o przycięcie gałęzi orzecha włoskiego. Trzeba to jednak wykonać w czasie, w którym roślina nie wytwarza dużej ilości soku (zalecane jest wykonanie niewielkiego nacięcia gałęzi i sprawdzenie ,czy po ok. 30 minutach nie pojawi się wyciek soku).
Czytaj też: Posadź te warzywa obok siebie. Będą zdrowsze i dadzą lepszy plon
Przycinanie porzeczek i agrestu w lutym
W lutym można przyciąć stare pędy krzewów porzeczkowych i agrestowych. Zalecane jest usunięcie pędów powyżej 4 lat, słabo owocujących. W przypadku porzeczek warto pozostawić kilkanaście młodych pędów, w wieku maks. do 3 lat. Należy usunąć gałęzie cienkie, zbyt mocno zagęszczające koronę krzewu oraz pędy suche. W lutym można również zadbać o pielęgnację aronii i borówki amerykańskiej. W przypadku tych popularnych krzewów owocowych zalecane jest pozostawienie pędów dwuletnich i trzyletnich. Pędy starsze można przyciąć, aby latem uzyskać bardziej obfity plon. Zimą można również przyciąć maliny jesienne. Wszystkie pędy przycina się na jednym poziomie, na wysokości ok. 5 cm nad ziemią.
CZYTAJ TAKŻE: Pamiętaj o przycinaniu borówki amerykańskiej. Termin już się zbliża
Jakie rośliny ozdobne przycinać w lutym?
Pod koniec sezonu zimowego warto wykonać przycinanie formujące koronę wybranych krzewów i roślin ozdobnych, głównie tych, które kwitną latem lub jesienią. W tej kategorii roślin mieści się m.in. hortensja bukietowa, berberys, pięciornik, budleja Dawida, dereń, krzewuszka, karagana syberyjska, powojniki. Warto pousuwać gałęzie i pędy przemarznięte, chore, słabe lub krzyżujące się. W przypadku pędów zdrowych wystarczy cięcie umiarkowane i zapewnienie lepszego prześwietlenia korony. Na przycinanie krzewów różanych i bukszpanu należy jeszcze poczekać. W przypadku krzewów ozdobnych należy unikać przycinania roślin, które zawiązały pąki na pędach ubiegłorocznych (forsycje, bzy, jaśminowce).
Czytaj też: Wybudzanie pelargonii po zimie. Kiedy zacząć, by bujnie zakwitły?