Pogoda sprzyja pracom w ogródku
W tym tygodniu, dzięki sprzyjającej pogodzie, wielu ruszyło do pracy w ogródkach.
Do końca tego miesiąca można wysiewać do gruntu: pietruszkę, marchew średnio-wczesną, koper, rzodkiew i rzodkiewkę. - Do połowy kwietnia należy zakończyć siew bobu, grochu i cebuli. Buraki ćwikłowe na wczesny zbiór z kolei najlepiej siać do gruntu po ogrzaniu się gleby - radzą specjaliści z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Na rozsadnik natomiast wysiewa się nasiona kapusty głowiastej białej i czerwonej, brukselki, sałaty kruchej. Ponadto sadzi się na miejsce stałe wyprodukowane rozsady kapusty wczesnej, kalarepy i sałaty po ich uprzednim zahartowaniu.
W drugiej połowie kwietnia można rozpocząć produkcję rozsady warzyw dyniowatych - ogórów, kabaczków, cukini, patison i melona - w doniczkach, poniważ rośliny te źle znoszą pikowanie i przesadzanie.
Wszystkie zasiewy, a także zagony z wysadzonymi warzywami, specjaliści zalecają okryć włókniną lub folią perforowaną na czas przyjęcia się rozsady i dla zapewnienia dobrych wschodów.
Uwaga na pH gleby!
Fachowcy zwracają uwagę na to, że każda gleba zawiera pokarm przydatny roślinom, jednak, gdy podłoże jest zbyt kwaśne lub zasadowe, składniki odżywcze mogą być dla roślin niedostępne. - Większość gleb plasuje się między 4 pH (kwaśna), a 8 pH (zasadowa). Zanim więc wysiejemy lub posadzimy rośliny, warto zbadać pH ziemi w ogródku, by roślinom odpowiednio dobrać stanowisko. Test pH łatwo przeprowadzić przy pomocy prostego zestawu, dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym – radzą eksperci WIR.