Podlej tym borówkę amerykańską w czasie kwitnienia. Krzew będzie odporniejszy

Termin kwitnienia borówki amerykańskiej zależy od odmiany. Borówki wczesne zaczynają kwitnąć już w drugiej połowie kwietnia. Odmiany średniowczesne rozpoczynają kwitnienia na przełomie kwietnia i maja. Na odmianach późnych kwiaty pojawiają się najczęściej w drogiej połowie maja. Kwitnienie to okres, w którym borówka amerykańska ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, przede wszystkim fosfor i potas, ale też wapń (który wpływa na trwałość owoców).
Czytaj też: Kwieciak jabłkowiec atakuje jabłonie. Po czym rozpoznać obecność tego szkodnika?
Nawożenie borówki amerykańskiej domowymi nawozami naturalnymi
W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele nawozów do borówki przeznaczonych do stosowania w okresie kwitnienia. Producenci nawozów oraz plantatorzy zalecają ich podawanie za pomocą fertygacji (nawozy rozpuszczane są w wodzie i podawane roślinom wraz z nawadnianiem), nawożenia dolistnego lub posypowego (nawóz, który najczęściej ma formę granulek, rozsypuje się bezpośrednio pod krzaczkami borówki).
Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów, które przeznaczone są do nawożenia borówki amerykańskiej. Jednak jeśli ktoś uprawia ją wyłącznie na własne potrzeby i nie chce stosować środków chemicznych (lub po prostu nie chce wydawać na nie dodatkowych środków), może przygotować domowy nawóz. Istnieje co najmniej kilka naturalnych składników, które można do tego celu wykorzystać.
Nawożenie borówki amerykańskiej gnojówką z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy to jeden z najpopularniejszych naturalnych preparatów wspierających wzrost roślin. Gnojówka to także doskonały środek ochronny przeciwko szkodnikom. Nawóz ten można stosować również do borówki amerykańskiej. Uważać trzeba jednak, by nie przesadzić z ilością. Gnojówka zawiera bowiem sporo azotu, który w nadmiernych ilościach może zmienić pH podłoża, sprawiając, że będzie ono za mało kwaśne. Przypomnijmy, że pH gleby zalecane dla borówki amerykańskiej powinno mieścić się w granicach 4,5 a 5,5 – jest to więc gleba kwaśna.
Gnojówkę z pokrzywy przygotowuje się w proporcji: 1 kg świeżej pokrzywy na 10 l wody. Pokrzywę zalewamy wodą i odstawiamy do sfermentowania na 10-14 dni. Następnie gnojówkę rozcieńczamy w proporcji 1 do 10 i podlewamy nią krzaczki co ok. 7 dni.
Czytaj też: Imponujące pnącze o bujnych kwiatach. Może zdobić ogród przez kilkadziesiąt lat
Nawóz do borówki z liści dębu i igieł sosnowych
Innym zalecanym nawozem naturalnym do borówki amerykańskiej jest gnojówka z liści dębu i igieł sosnowych. Ma ona właściwości zakwaszające. Do przygotowania potrzebne są liście i igły, w ilości pół na pół. Wypełniamy nimi mniej więcej połowę wiadra o objętości 20 l (tak, żeby były dosyć mocno ubite). Następnie zalewamy wodą do pełna, przykrywamy i zostawiamy na ok. 10-14 dni. Uzyskaną gnojówkę rozcieńczamy wodą w proporcji 1:1 i podlewamy nią borówkę raz w miesiącu.
Czytaj też: Kiedy wypada „zimna Zośka”? To termin kluczowy dla ogrodników. Co oznacza?
Nawóz do borówki w czerstwego chleba
Innym naturalnym nawozem zalecanym do borówki jest nawóz z czerstwego chleba. Do jego przygotowania potrzeba ok. 1-2 kg resztek rozdrobnionego pieczywa. Zalewamy je ok. 10 litrami wody i zostawiamy na kilka-kilkanaście dni (w zależności od temperatury, przy wyższej temperaturze proces fermentacji zajdzie szybciej), mieszając co jakiś czas. Uzyskanym roztworem podlewamy borówkę.
Czytaj też: Pąki jabłoni marnieją? Sprawdź, czy nie żeruje w nich ta larwa