Pamiętaj o tym w lipcu. Zapewnisz sobie bogate zbiory truskawek za rok

Truskawki pod koniec sezonu i tuż po jego zakończeniu wymagają szczególnej uwagi. Właściwa pielęgnacja w tym okresie wpływa na ich obfite plonowanie w kolejnym roku. Zakończenie zbiorów to więc jeden z kluczowych momentów w uprawie truskawek. Właściwa pielęgnacja truskawek w lipcu sprawi, że nie zostaną one osłabione przez choroby grzybowe, zagłuszone przez chwasty, a w efekcie zawiążą dużo pąków, z których w kolejnym sezonie powstaną owoce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Spryskaj ogórki zanim będzie za późno. Warzywa będą zdrowe i dorodne
Jak dbać o truskawki po zakończeniu zbiorów? Niezbędne jest usunięcie chwastów i rozłogów
Właściwe dbanie o truskawki po zakończeniu zbiorów wymaga regularnego usuwania chwastów. W przeciwnym wypadku będą konkurowały z nimi o wodę, składniki odżywcze i światło, a w efekcie szybko zagłuszą krzewy i negatywnie wpłyną na ich kondycję.
W tym czasie warto jednak pozbywać się nie tylko chwastów. Usunięcia wymagają wyrastające z krzewów długie rozłogi, popularnie zwane wąsami, które pojawiają się już od czerwca i również mogą niepotrzebnie zabierać roślinie składniki potrzebne do życia. Pozbycie się tych części z jednej strony wzmocni truskawki, a z drugiej sprawi, że na wiosnę będzie przy nich mniej pracy. Zabieg ten najlepiej wykonywać za pomocą np. ostrego noża, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia krzaków. Jeżeli rozłogi nie zostaną usunięte, truskawki zawiążą mniej pąków kwiatowych.
Po zakończeni zbiorów truskawek warto usunąć również wszelkie pozostałe na krzaczkach owoce, zwłaszcza te uszkodzone i zgniłe. Mogą one bowiem stać się przyczyną rozwoju chorób grzybowych.
Koszenie truskawek po zakończeniu zbiorów: Kiedy ten zabieg jest konieczny?
Jednym z zabiegów zalecanych przez wielu ogrodników po zakończeniu zbiorów jest tzw. koszenie truskawek, polegające na ścięciu krzewów na wysokości ok. 5-7 cm, które powinno się wykonać po ok. dwóch tygodniach od zakończenia owocowania. Można je przeprowadzić przy użyciu nożyc lub sekatora. Nie powinno się natomiast robić tego ręcznie, ponieważ łatwo w ten sposób usunąć część krzewów razem z korzeniami. Nie należy też usuwać młodych pączków liściowych i łodyg. Wszystkie ścięte zielone części roślin należy zebrać i spalić lub głęboko zakopać, aby zapobiec ewentualnemu przenoszeniu chorób.
Koszenie truskawek zmniejsza prawdopodobieństwo zaatakowania upraw przez szkodniki (np. roztocz truskawkowy, kwieciak malinowiec, przędziorek chmielowiec) oraz pozwala skutecznie ograniczyć źródła infekcji takich jak np. szara pleśń, mączniak prawdziwy, biała plamistość truskawek, czerwona plamistość truskawek. Poza tym pobudza krzewy do wytwarzania zdrowych zielonych części i w efekcie do zagęszczania się.
Czytaj też: Hortensja ogrodowa nie chce kwitnąć? Te błędy są głównymi winowajcami
Koszenie truskawek wykonuje się u roślin 2- i 3-letnich. Zabieg ten nie jest wskazany w przypadku krzewów jednorocznych, ponieważ może doprowadzić do ich osłabienia. Tu wystarczy jedynie usunięcie rozłogów, chwastów oraz chorych i osłabionych liści.
Jak dbać o truskawki po zakończeniu zbiorów? Warto pamiętać o spulchnianiu i nawożeniu podłoża
Truskawki po zakończeniu zbiorów oraz po usunięciu chwastów, rozłogów i liści wymagają spulchnienia ziemi między rzędami na głębokość jednak nie większą niż 2-3 cm, a następnie nawożenia. W tym celu krzaczki można podsypać dobrze rozłożonym kompostem. Można również użyć gotowych nawozów wieloskładnikowych.
Czytaj też: Właściciel sprzedał grunt w czasie dzierżawy. Czy rolnik musi od razu go zwrócić?