Pamiętaj o tym po posadzeniu pomidorów. Krzaki będą prawidłowo rosły i owocowały

Pomidory nie są odporne na niskie temperatury, które mogą prowadzić do ich zamierania. Z tego względu do gruntu rośliny te powinno się sadzić dopiero po 15 maja, czyli po tzw. „Zimnej Zośce”. Wówczas znacząco spada ryzyko nocnych i porannych przymrozków, a świeżo posadzone pomidory mają odpowiednią temperaturę do wzrostu i późniejszego owocowania.
Sadzenie pomidorów do gruntu w maju: O czym trzeba pamiętać?
Odpowiedni czas posadzenia pomidorów do gruntu to kluczowy warunek, dzięki któremu można później cieszyć się z obfitych zbiorów. Przed sadzeniem powinno się jednak pamiętać o odpowiednim zahartowaniu sadzonek. W tym celu na kilka dni przed planowanym sadzeniem warto wystawiać je na kilka godzin dziennie na zewnątrz. Dzięki temu będą mogły stopniowo przyzwyczajać się do wahań temperatury, podmuchów wiatru i promieni słonecznych, czyli warunków, z jakimi już wkrótce będą musiały mierzyć się na co dzień.
Czytaj też: Stosować, czy nie stosować? Te rośliny warto nawozić kurzym nawozem
Jak pielęgnować pomidory po posadzeniu w maju?
Aby uzyskać odpowiednie plony pomidorów, trzeba odpowiednio pielęgnować krzaczki po posadzeniu w maju. Do zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się przede wszystkim:
- podlewanie;
- opryskiwanie;
- usuwanie dodatkowych pędów oraz obrywanie liści, a także odchwaszczanie;
- podwiązywanie.
Podlewanie: Niezbędny zabieg pielęgnacyjny po posadzeniu pomidorów
Pielęgnacja pomidorów po posadzeniu w maju obejmuje podlewanie. Zabieg ten nie powinien być jednak wykonywany zbyt często. Zaleca się podlewać pomidory rzadziej, ale za to sporą ilością wody. Dzięki temu ich korzenie będą rozrastały się w poszukiwaniu wody. To zaś wzmocni całą roślinę i przyczyni się do obfitych plonów.
Po kilku tygodniach warto jednak zmienić system podlewania. Wskazana jest już wówczas większa częstotliwość przy jednoczesnym użyciu mniejszej ilości wody. Podlewanie zawsze należy dostosować do aktualnych warunków. Tym samym częściej podlewać powinno się w czasie suszy. Z drugiej jednak strony z zabiegiem tym nie powinno się przesadzać, ponieważ zbyt częste podlewanie pomidorów skutkuje mniej smacznymi owocami, a także ich pękaniem.
W czasie podlewania pomidorów, niezależnie od częstotliwości, nie można moczyć liści rośliny. W przeciwnym wypadku krzaczki będą bardziej narażone na choroby grzybowe. Wodę należy lać jak najbliżej korzeni.
Czytaj też: Skuteczny sposób na nornice i krety. Wystarczy, że posadzisz tę roślinę
Jak pielęgnować pomidory po posadzeniu? Warto pamiętać o opryskiwaniu
Chcąc odpowiednio pielęgnować pomidory po posadzeniu w maju, nie można zapominać o opryskach przeciwko chorobom grzybowym, na które rośliny te są szczególnie narażone. Pierwsze opryski zaleca się przeprowadzić pod koniec maja, a więc około dwa tygodnie po posadzeniu pomidorów do gruntu.
W tym celu wykorzystać można oczywiście preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Można jednak również samodzielnie przygotować domowe opryski w postaci np. wywaru z czosnku czy gnojówki z pokrzyw.
Usuwanie dodatkowych pędów oraz obrywanie liści, a także odchwaszczanie
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku pomidorów jest usuwanie dodatkowych pędów. Krzak pomidorów, aby prawidłowo rósł i obficie owocował, powinien mieć jeden, dwa lub maksymalnie trzy pędy. Większa ich liczba sprawi, że krzak będzie niepotrzebnie zużywał energię na rozwój pędów, zamiast inwestować ją w rozwój owoców. Będzie też bardziej narażony na ataki chorób grzybowych.
Dodatkowe pędy bywają nazywane wilkami w nawiązaniu do tego, że „zjadają” owoce pomidorów. Wskazane jest ich usuwanie poprzez obrywanie, a nie obcinanie.
Czytaj też: Kiedy rolnik może wystąpić o zasiedzenie gruntu?
Obrywać należy jednak nie tylko dodatkowe pędy, ale także wszystkie liście poza tymi, które rosną bezpośrednio pod i nad kwiatostanami. W pierwszej kolejności wskazane jest pozbycie się najniżej położonych liści, które stykają się z ziemią. Liście te są bowiem najbardziej narażone na ataki chorób grzybowych i szkodników.
Nie można zapominać też o regularnym odchwaszczaniu. Aby znacząco zapobiec pojawianiu się chwastów, ziemię wokół pomidorów można wyściółkować za pomocą np. agrowłókniny. Zabieg ten dodatkowo zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Jak pielęgnować pomidory po posadzeniu w maju? Ważne jest podwiązywanie
Kolejny istotny zabieg w uprawie pomidorów to ich podwiązywanie. Zapobiega ono wyginaniu się krzaczków, a nawet ich łamaniu pod ciężarem rosnących owoców. Ponadto dzięki niemu roślina ma lepszy dostęp do światła i w efekcie lepiej rośnie, a jej owoce są soczyste i słodkie.
Podwiązywanie pomidorów można przeprowadzić od razu po ich posadzeniu do gruntu, a następnie w miarę wzrostu pędów podwiązywać je w coraz wyższych miejscach. Wielu ogrodników czeka jednak z podwiązywaniem pomidorów do momentu, kiedy krzaczki podrosną.
Czytaj też: Przypomina czosnek niedźwiedzi. Sezon na niego właśnie trwa