Najlepszy nawóz do pietruszki? Podsyp nim grządki, a będzie pięknie rosła

Pietruszka to źródło witaminy C – szczególnie w natce jest jej bardzo dużo. Ponadto jest bogata w witaminę A, która dobrze wpływa na wzrok, KK, P oraz witaminy z grupy B. Niektóre źródła zalecają jej spożywanie przy anemii – jest bowiem źródłem żelaza, potasu, magnezu oraz wapnia. Pietruszka zawiera również błonnik i może zapobiegać infekcjom układu moczowego.
Czytaj też: Nie zapomnij o tym przy uprawie cebuli. Warzywa będą zdrowe, a plony obfite
Pietruszka – warunki uprawy
Pietruszka dobrze rośnie, gdy ziemia jest żyzna, próchnicza i napowietrzona – może to być zarówno gleba gliniasto-piaszczysta, jak i gleby średnio zwięzłe, najlepiej o odczynie 6,5–7,5 pH. Warto wybrać dla niej miejsce ciepłe i słoneczne. Nie powinno się jej sadzić w miejscach, w których w poprzednim sezonie rosły między innymi: cebula, por, owies, marchewka lub pietruszka. Będzie dobrze rosła na miejscu pomidorów, ogórków, buraków, szpinaku, bobu, grochu lub fasoli.
Dla pietruszki warto też wybrać odpowiednie sąsiedztwo. Lubi się między innymi z cebulą, rzodkiewkami czy pomidorami. Warto też posadzić w niedalekiej odległości aksamitki. Niezbyt dobrze dobranym sąsiedztwem będzie natomiast sałata, por oraz ziemniaki.
Jak pielęgnować pietruszkę?
Aby pietruszka pięknie rosła, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Należy ją podlewać, gdyż nie za dobrze radzi sobie ona, gdy jest zbyt sucho. Trzeba jednak robić to z wyczuciem, ponieważ nie lubi też nadmiaru wody. Przed podlaniem powinno więc upewnić się, że gleba jest odpowiednio wilgotna.
Przede wszystkim ważne jest przerywanie pietruszki. Jeśli rośliny rosną w zbyt małych odległościach, nie mają miejsca na to, by prawidłowo się rozwijać i zazwyczaj ich rozmiary nie są zbyt imponujące. Dlatego jeśli pietruszki rosną bliżej od siebie niż co najmniej 4 centymetry, niektóre z nich należy wyrwać. Przed rozpoczęciem tego procesu warto je podlać i poczekać około 3 godzin, by ziemia lekko przeschła. Dzięki temu bez problemu powinno się wyrwać całą sadzonkę.
Od czasu to czasu należy również spulchnić glebę. Jak już wspominaliśmy, pietruszka lubi, gdy podłoże jest napowietrzone. Spulchnianie powinno być delikatne i podczas wykonywania tej czynności należy zachować ostrożność – aby przypadkiem nie uszkodzić rośliny.
Czytaj też: Dziwne plamy na sadzonkach pomidorów? Oto objawy 4 popularnych chorób
Oczywiście konieczne jest też usuwanie chwastów. Pietruszka nie będzie prawidłowo rosła, jeśli będzie zachwaszczona. Tutaj również konieczna jest ostrożność – szczególnie gdy pietruszka jest jeszcze mała, łatwo pomylić ją z inną rośliną i wyrwać. Najlepiej robić do ręcznie, a przy używaniu na przykład motyczki zwracać dużą uwagę na to, gdzie się ją wbija.
Nawożenie pietruszki
Pietruszkę warto sadzić w ziemi po oborniku – najlepiej w drugim roku. Roślina ta głównie potrzebuje potasu, ma niskie wymagania do fosforu oraz średnie do azotu. Fosfor i potas najlepiej nawozić jesienią, natomiast azot – wiosną. Źródła wskazują, że najkorzystniej w przypadku pietruszki działają nawozy organiczne, na przykład kompost. Powinno się je dokładnie zmieszać z ziemią.
Czytaj też: Brat bliźniak bukszpanu. Odporny na ćmę bukszpanową, idealny na żywopłot