Kwiecień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać? [ZDJĘCIA]
Pielęgnacja trawnika po zimie
Szczęśliwi posiadacze trawników nie mogą zapomnieć o pracach pielęgnacyjnych na trawniku. To chyba przy nim jest najwięcej pracy wiosną. Jak on będzie wyglądał późną wiosną, latem i jesienią, zależy od tego, ile pracy i naszego zaangażowania włożymy w jego pielęgnację właśnie teraz - wiosną. Nie ma zatem na co czekać i trzeba teraz już przystąpić do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Wertykulacja jest niezbędna i musimy ją przeprowadzić, gdy gleba jest bardzo ciężka, zbita i pojawił się na niej filc. Zabieg ma na celu usunięcie filcu i poprawieniu wyglądu murawy. Podczas wertykulacji usuwamy suche, obumarłe źdźbła trawy i odmładzamy trawnik. Zbyt duża ilość mchu na trawniku może spowodować, że nasz trawnik nie będzie wpijał wystarczającej dawki opadowej. Powstający filc będzie hamował jej wpijanie.
Aerację wykonujemy od kwietnia do końca maja. Zabieg polega na napowietrzaniu murawy. Jeśli nie mamy aeratora, możemy wykorzystać wideł ogrodowe, które będziemy wbijać w murawę na głębokość ok. 10 cm. Dzięki nakłuciom do korzeni trawy i gleby dotrze powietrze.
Aerację możemy wykonać płytką lub głęboką, w zależności od tego, w jakim stanie jest nasz trawnik. Jeśli murawa nie wchłania wody po jego podlaniu lub po opadach deszczu woda długo utrzymuje się na powierzchni, wykonajmy aerację płytką. Wbijamy wówczas ostrza na głębokość 3 cm. W przypadku zniszczonych, ciężkich trawników aerację robimy na 8 cm, wykorzystując aerator mechaniczny. Po zabiegu powinniśmy rozsypać na całej powierzchni murawy piasek, by rozluźnić podłoże.
Piaskowanie wykonujemy zaraz po aeracji. Najlepiej do tego celu użyć piasek gruboziarnisty, wsypując go w otwory po przeprowadzonym zabiegu. Piasek ma na celu poprawienie jakości gleby i rozluźnieniu jej struktury.
Wałowanie. Jeśli po zimie zauważymy, że nasz trawnik jest nierówny, występują na nim nasze ślady lub dołki, powinniśmy zwałować cały trawnik.
Dosiewanie trawy. Często zdąża się, że po wertykulacji na trawniku pojawiają się puste plamy. Usunęliśmy martwą trawę i pozostały puste miejsca. W takich przypadkach konieczna jest dosiewka. Kupmy koniecznie nasiona takiej samej trawy, która rośnie już w naszym ogrodzie. Powinna mieć taki sam skład. To jest bardzo istotne, jeśli chcemy mieć jednolity trawnik. Po wysianiu zasypmy ziarna czarną ziemią i podlejmy to miejsce wodą. Zasypanie ziaren ziemią przyspieszy proces kiełkowania ziaren i zabezpieczy nasiona przed zjedzeniem przez ptaki.
Nawożenie. Aby trawa pięknie rosła, była gęsta i wzorcowo zielona niezbędne jest jej nawożenie. Do tego celu powinniśmy zakupić nawóz przeznaczony do wiosennej pielęgnacji trawnika. Nawóz wiosenny zawiera azot, który niezbędny jest do prawidłowego wzrostu murawy. Dzięki niemu trawa stanie się zielona i szybko się zregeneruje po zimie.
Koszenie. Trawa po zimie zaczyna rosnąć już w temperaturze 10 stopni C. Czym wyższe temperatury tym rośnie szybciej. Kiedy zobaczymy, że osiąga wysokość 10 cm powinniśmy ją skosić.