Koniecznie podlej tym cukinię w lipcu. Wyrośnie duża i będzie smaczniejsza

Szczyt sezonu na cukinię przypada w Polsce w lipcu i w sierpniu. Zbiory mogą trwać aż do października. Latem, kiedy warzywa dojrzewają w słońcu, warto wspomóc je naturalnymi nawozami. W lipcu cukinia potrzebuje ich najwięcej. Dzięki temu będzie długo i obficie owocować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego potrzebuje cukinia w lipcu?
Dwa kluczowe zabiegi, których potrzebuje cukinia w lipcu, to podlewanie i nawożenie. W tym czasie powinniśmy nawadniać krzaki cukinii regularnie i intensywnie. Warzywa te w znacznej mierze składają się właśnie z wody, dlatego potrzebują jej w dużej ilości. Cukinię należy podlewać co 2-3 dni, a w czasie upałów nawet częściej, tak by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie przemoczone.
Czytaj też: Deszcze zalały twój trawnik? Ten jeden składnik poprawi jego wygląd
W lipcu regularne powinno być także nawożenie cukinii. W okresie kwitnienia i owocowania składniki odżywcze najlepiej dostarczać tym warzywom co 10-14 dni, a w przypadku naturalnych odżywek, na przykład gnojówek roślinnych - nawet co tydzień. O niedoborze składników odżywczych lub nieprawidłowym podlewaniu mogą świadczyć żółknące liście cukinii. Zarówno nawożenie, jak i podlewanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, by woda nie wyparowała zbyt szybko pod wpływem słońca.
Czym nawozić cukinię w lipcu?
W lipcu cukinii trzeba dostarczyć przede wszystkim nawozów bogatych w potas i fosfor, które wspomagają owocowanie i pozytywnie wpływają na jakość plonów. Nadmiar azotu może spowodować bujny wzrost liści kosztem zawiązywania i dojrzewania owoców.
Jeśli zdecydujemy się na użycie wieloskładnikowych nawozów mineralnych ze sklepu, ważne jest, by wybrać te przeznaczone do warzyw owocujących ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu. Przy ich stosowaniu należy używać dawek zgodnych z zaleceniami producenta, aby uniknąć przenawożenia, które może zaszkodzić roślinom. Przed zastosowaniem nawozu, zwłaszcza mineralnego, należy najpierw podlać cukinię wodą. Pozwoli to uniknąć poparzenia liści.
Czytaj też: Ćma bukszpanowa przestanie być problemem. Te rośliny świetnie zastąpią bukszpan
Naturalne nawozy i domowe odżywki
W przypadku cukinii doskonale sprawdzą się nawozy organiczne. W lipcu krzaczki można podsypać kompostem, na przykład w formie granulatu, który dostarczy warzywom wielu cennych składników takich jak potas, fosfor i magnez. Godnym polecenia rozwiązaniem są również łatwe do przygotowania gnojówki roślinne lub domowe odżywki ze skórki banana lub drożdży.
- Gnojówka z pokrzyw: jest bogata w potas, azot, wapń i magnez. Można przygotować ją samodzielnie lub kupić gotowy preparat. Należy stosować ją w rozcieńczeniu z wodą w proporcjach 1:10. Około kilogram liści pokrzywy należy zalać 10 litrami wody i przykryć gazą lub siatką i codziennie mieszać. Będzie gotowa po około 2 tygodniach, gdy przestanie się pienić.
- Gnojówka z żywokostu: zawiera dużo potasu, fosforu, żelaza, wapnia i krzemu. Można ją przygotować podobnie jak gnojówkę z pokrzywy. Ziele zalewamy wodą i czekamy około 2 tygodnie, aż sfermentuje, następnie stosujemy w rozcieńczeniu 1:10 z wodą
- Odżywka ze skórek bananów: skórki bananów zawierają dużo potasu, fosforu i magnezu. Wystarczy pokroić skórki banana na mniejsze kawałki i zalać wodą (w proporcji jedna skórka banana na litr wody), a następnie odstawić na około dwa dni. Po tym czasie można podlewać krzaki
- Odżywka z drożdży – drożdże dostarczają witamin, wspomagają wzrost roślin i chronią je przed chorobami. Aby przygotować odżywkę, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody i odczekać godzinę, a następnie podlać kwiaty.
- Tagi:
- ogród
- uprawa warzyw
- cukinia