Kiedy siać pomidory na rozsadę w domu? Właściwy termin jest kluczowy
Gotowe sadzonki pomidorów możemy kupić w sklepach i na targowiskach. Ich wybór jest niezwykle szeroki. Jeśli jednak chcemy mieć wpływ na nasze rośliny od samego początku i w pełni kontrolować ich jakość, możemy samodzielnie wysiać je z nasion. Będziemy mogli przy tym sporo zaoszczędzić. Paczka nasion, z której można uzyskać nawet kilkadziesiąt sadzonek, to często koszt zakupu jednej gotowej sadzonki.
Kiedy siać pomidory w domu?
Jeżeli chcemy samodzielnie wysiać pomidory, musimy zrobić to w odpowiednim terminie. Są one co prawda roślinami ciepłolubnymi i w związku z tym do gruntu wysadza się je dopiero w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Jednak do samego przygotowania odpowiedniej rozsady potrzeba dosyć dużo czasu. Kiedy siać pomidory w domu?
Wybór odpowiedniego momentu jest kluczowy dla uzyskania zdrowych i silnych sadzonek. Nie można więc siać pomidorów zbyt szybko, np. w styczniu lub lutym. Zbyt mała wówczas ilość światła słonecznego sprawi, że siewki wyrosłe z nasion będą słabe, blade i wydłużone. Ich dodatkowe doświetlanie w tym czasie sprawi zaś, że wyrosną za szybko i będą już za duże w momencie, kiedy będzie je można posadzić w ogrodzie.
Z drugiej jednak strony zbyt późne sianie pomidorów sprawi, że sadzonki nie rozwiną się dostatecznie do czasu ich przesadzenia do gruntu. W efekcie ich plonowanie może być opóźnione lub może nawet w ogóle do niego nie dojść.
Czytaj także: Te drzewa i krzewy trzeba przyciąć już w styczniu. Najważniejsze zasady cięcia
Kiedy zatem siejemy pomidory na rozsadę w domu? Optymalnym terminem jest czas od połowy marca do początku kwietnia, kiedy dni są już wystarczająco długie, aby wschodzące rośliny otrzymywały odpowiednią ilość światła słonecznego. Od momentu posiania rośliny potrzebują zazwyczaj od 6 do 8 tygodni, aby być gotowe do przesadzenia do gruntu.
Pomidory na rozsadę: Jak przygotować się do siania?
Przed przystąpieniem do siania pomidorów na rozsadę, warto odpowiednio się do tego przygotować. Można kupić specjalne doniczki do rozsad, ale można też wykorzystać do siania pojemniczki np. po jogurcie czy śmietanie.
Kolejną istotną kwestią jest ziemia, która powinna w tym przypadku być przepuszczalna i lekka. Idealnie sprawdzi się podłoże przeznaczone do wysiewu, które jest bogate w składniki odżywcze potrzebne młodym roślinom. W żadnym wypadku zaś nie powinna to być ziemia z ogrodu, w której może być dużo niebezpiecznych dla młodych siewek patogenów chorobotwórczych. Niewskazane jest też uniwersalne podłoże przeznaczone do uprawy roślin.
Czytaj także: Wrzuć kilka kostek do doniczki. Storczyk pięknie zakwitnie
Ostatnim elementem przygotowań jest nabycie odpowiednich nasion pomidorów. Tutaj wybór jest bardzo szeroki. Warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- rodzaj (np. koktajlowe, malinowe),
- odporność na choroby,
- rodzaj odmiany (wczesna, późna),
- warunki uprawy (odmiany gruntowe lub szklarniowe).
Jak przygotować pomidory na rozsadę w domu?
Przygotowane pojemniki do rozsad w całości napełniamy ziemią, którą delikatnie ugniatamy. Następnie umieszczamy na niej nasiona w odstępach co ok. 2 cm, które przykrywamy cienką warstwą ziemi (ok. 0,5 cm). Po zasianiu delikatnie spryskujemy powierzchnię wodą o temperaturze pokojowej. W dalszej kolejności przykrywamy pojemniki np. plastikową osłonką lub folią spożywczą, co pozwoli zachować odpowiednią wilgotność podłoża. Na końcu ustawiamy je w jasnym miejscu o temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Od tego momentu pamiętamy o regularnym, ale jednocześnie umiarkowanym podlewaniu.
Czytaj też: Jak wykorzystać śnieg w ogrodzie? Rośliny ci za to podziękują