Grudzień w sadzie, ogrodzie i warzywniku: Jakie prace można wykonać?
Kiedy przystąpić do bielenia drzew owocowych? Czy można jeszcze siać marchewkę? Czy już powinno się rozpocząć pędzenie szczypiorku, cebuli i pietruszki na natkę?
Grzegorz Wysocki z Wielkopolskiej Izby Rolniczej przygotował kolejną listę porad gospodarczych. Tym razem na ostatni miesiąc roku. Została ona opracowana m.in. na podstawie „Kalendarza Rolników” (Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników). Co ciekawego się na niej znalazło?
- Od połowy grudnia można przystąpić do bielenia pni i nasady grubych konarów drzew owocowych, które zabezpieczy drzewa przed uszkodzeniami mrozowymi. Na 10 l wody daje się 2 kg wapna palonego oraz glinę krowieniec lub klajster z mąki, celem zwiększenia przyczepności. Bielenie nie niszczy szkodników ani zarodników grzybów, chroni jedynie drzewa przed mechanicznymi uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz - zaznacza specjalista z WIR.
Fachowiec uważa, że w pogodne i słoneczne dni należy wietrzyć piwnice, gdzie przechowuje się warzywa. Poza tym temperatura w tego typu miejscach powinna być niska (niedobre są wahania temperatur), a wilgotność wysoka. Ważne jest również to, aby co pewien czas przeglądać przechowywane warzywa. Psujące się należy natychmiast wyrzucać. Warzywa dobrze jest także posypywać lekko wilgotnym piaskiem.
Zdaniem specjalisty z WIR, najodpowiedniejsza temperatura do przechowywania owoców, to 1-4 stopnie C przy wilgotności powietrza 95%. - Nie należy owoców przechowywać razem z warzywami. Wydzielany przez owoce etylen powoduje niekorzystną zmianę smaku warzyw - zwraca uwagę fachowiec.
Jeśli ziemia nie jest zamarznięta, można wykonać przedzimowy się w marchwi i kopru. Rozpoczynamy także pędzenie szczypiorku, cebuli, pietruszki na natkę i wysiewamy rzeżuchę.
- W tunelach foliowych, przeznaczonych do upraw warzyw na potrzeby własne, grudzień i styczeń są miesiącami przygotowań do produkcji. Należy zabezpieczyć nasiona, odpowiednią ilość podłoża do produkcji rozsad, skrzynki, doniczki, nawozy, słomę, itp. Gleba w tunelu powinna być przygotowana już jesienią, nawieziona i przekopana, a pryzmy ziemi zabezpieczone przez zamarznięciem - radzi Grzegorz Wysocki.
Czytaj także: Zasiej warzywa przed zimą, wiosną zbierzesz je wcześniej