Cięcie to dopiero początek. W kwietniu maliny potrzebują też tego

Do zabiegów, które powinniśmy wykonać wokół malin wiosną, należą między innymi cięcie, ściółkowanie, nawożenie i podlewanie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji krzewy będą zdrowo rosnąć i obficie owocować.
Wiosenne cięcie malin
Przycinanie malin to bardzo ważny zabieg, który pozytywnie wpływa na plonowanie, zapewnia odnowę krzewów, a także zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych i pleśni szarej. W przypadku krzewów malinowych ten rodzaj pielęgnacji jest niezbędny. Termin i sposób cięcia zależy od odmiany malin.
Czytaj też: Kwitną do jesieni i urzekają zapachem. Te kwiaty warto wysiać właśnie teraz
Pierwsze cięcie malin należy wykonać wczesną wiosną, zanim zacznie się ich intensywny wzrost. Jest to tak zwane cięcie pielęgnacyjne. W przypadku malin owocujących latem, na dwuletnich pędach, należy usunąć stare, suche, uszkodzone i martwe pędy. Natomiast w przypadku malin jesiennych, owocujących na jednorocznych pędach przycinamy również część tegorocznych pędów pozostawiając kilka najsilniejszych, które także wymagają skrócenia o około ćwierć długości.
Kolejne cięcie wykonuje się latem lub jesienią. Maliny letnie, które owocują w czerwcu i lipcu przycinamy zaraz po zbiorach lub jesienią, a w przypadku malin jesiennych, które owocują pod koniec sierpnia, powinniśmy wykonać cięcie, gdy przestaną już owocować.
Podlewanie i ściółkowanie malin
Już od wczesnej wiosny powinniśmy rozpocząć regularne podlewanie malin. Jeśli nie występują opady deszczu, sami musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie krzewów. System korzeniowy malin jest płytki, nie można więc dopuścić do ich przesuszenia. Maliny należy podlewać umiarkowanie, zwiększając ilość wody w okresie kwitnienia.
Pomóc w tym może ściółkowanie. Obłożenie krzewów lekką warstwą ściółki pozwoli zatrzymać w glebie wilgoć. Możemy do tego użyć słomy, trocin, suchej trawy lub kory sosnowej. Dzięki ściółkowaniu ograniczymy również wyrastanie chwastów wokół malin. Warto pamiętać również, by systematycznie pozbywać się chwastów na terenie uprawy, by nie odbierały krzewom wody i składników odżywczych.
Czytaj też: Nadchodzi drastyczna zmiana pogody: Wraca mróz i śnieg. Gdzie będzie najgorzej?
Nawożenie malin wiosną
Kluczową rolę w pielęgnacji malin odgrywa również ich nawożenie. Stosować można zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Krzewy wspomóc można także domowymi odżywkami. Wiosną najlepiej sprawdzą się nawozy bogate w azot, które pobudzą krzewy malinowe do wzrostu. Później warto wspomóc maliny potasem i fosforem, by obficie kwitły i owocowały.
Z nawozów naturalnych można zastosować na przykład przekompostowany obornik. W sklepach dostępny jest także w formie granulatu. Dobrym rozwiązaniem będzie także użycie kompostu, biohumusu lub mączki rogowej.
Domowe sposoby polecane w przypadku malin to na przykład odżywka z fusów kawy. Stosujemy 1 szklankę na 10 litrów wody lub rozsypujemy fusy wokół krzewów mieszając je z ziemią. Możemy również wypróbować odżywkę z drożdży. W tym celu należy rozpuścić 100 g droższy w 10 litrach wody i odstawić na godzinę, a następnie podlać krzewy.
Czytaj też: Najpiękniejsze byliny dla początkujących. Będą cieszyć oko przez cały sezon