80 tys. gospodarstw prowadzi tę produkcję. Jabłko owocem polskiej prezydencji
Jabłko będzie oficjalnym owocem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Polska produkuje najwięcej jabłek w Unii Europejskiej
Wybór owocu, którym częstowani będą wszyscy uczestnicy wydarzeń prezydencji w Polsce i Brukseli, nie jest oczywiście przypadkowy.
Jako Polska jesteśmy bowiem największym producentem jabłek w Europie i czwartym na świecie.
Jak przypominają polskie władze, promocja polskich jabłek będzie nawiązywała do działań podczas naszej prezydencji w roku 2011, kiedy promowane były nasze truskawki - a co za tym idzie de facto całe nasze rolnictwo.
- Wybierając nasze jabłka, uczestnicy spotkań mogą doświadczyć autentycznego smaku Polski, jednocześnie wspierając polskich sadowników. Będą to jabłka, które zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne – to wyróżnik przyznawany produktom regionalnym najwyższej jakości - informują dziś przedstawiciele polskiej prezydencji w Radzie UE.
Ile jabłek produkuje się w Polsce?
Według oficjalnych danych, w Polsce produkuje się średnio ok. 4 mln ton jabłek rocznie. Posiadamy aż 150 tys. hektarów sadów jabłoniowych - najwięcej w Unii Europejskiej. Produkcją jabłek zajmuje się z kolei aż 80,5 tys. gospodarstw w Polsce.
Gdzie trafiają polskie jabłka?
W roku 2023 eksport tego owocu sięgał 817 tys. ton. Polskie jabłka trafiają głównie do Niemiec i Rumunii, ale także do Hiszpanii, Szwecji, Holandii i Francji. Wśród państw spoza Unii Europejskiej wysyłamy je do Egiptu i Kazachstanu, a także na dalekie rynki, np. do Indii, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Z kolei od 50 do 70 proc. krajowej produkcji tych owoców przeznaczanych jest na przetwórstwo.
Jabłka ekologiczne w Polsce
W Polsce ważną rolę odgrywa także produkcja jabłek ekologicznych. W sumie posiadamy ok. 5,5 tys. ha ekologicznych sadów jabłoniowych, w których produkuje się rocznie ok. 172 tys. ton ekologicznych jabłek.
To nie koniec - ok. 2 tys. ha sadów jest obecnie w trakcie przestawiania na produkcję ekologiczną. Daje nam to tym samym 4. miejsce w UE po Niemczech (8 tys. ha), Włoszech (8,8 tys. ha) i Francji 17,7 tys. ha).
- Jabłka ekologiczne produkowane są głównie na Mazowszu. Produkcja ekologiczna charakteryzuje się ścisłym ograniczeniem stosowania syntetycznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych, co korzystnie wpływa na stan środowiska. Produkty ekologiczne znakowane są europejskim logo produkcji ekologicznej (zielony liść), obok którego znajduje się numer jednostki certyfikującej (akronim PL-EKO oznacza, że produkt został wytworzony w Polsce) oraz informacja o miejscu pochodzenia surowców, przykładowo „Rolnictwo UE”, „Rolnictwo-Polska” - zaznaczają polskie władze.
Przetwórstwo jabłek w Polsce. Królują soki
Wracając do przetwórstwa - flagowymi produktami z jabłek są oczywiście soki jabłkowe w formie skoncentrowanej i nieskoncentrowanej.
Większość produkowanego w Polsce koncentratu soku jabłkowego (KSJ) jest eksportowana, a jego głównym odbiorcą (około 40 proc.) są Niemcy.
- W ostatnich latach zwiększa się produkcja w Polsce nieskoncentrowanego soku jabłkowego (NFC, z ang. not from concentrate), co wynika z rosnącego popytu na te soki w krajach UE. Polski sok NFC jest eksportowany głównie do Niemiec i Austrii. Inne polskie produkty przetwórstwa jabłek to m.in. musy, powidła, jabłka prażone czy nadzienia do cukierków - zaznaczają przedstawiciele polskiej prezydencji w Radzie UE.
CZYTAJ TAKŻE: Masz w ogrodzie jabłonie i grusze? Nie zapomnij o jesiennym oprysku mocznikiem
- Tagi:
- jabłko
- Unia Europejska