Dla KGW to już ostatnie godziny, aby uratować dotację z 2023 r.
W 2023 roku 114,3 mln zł z tytułu wsparcia przyznano 13,4 tys. KGW. Do tej pory sprawozdania złożyło ponad 12,1 tys. z nich. Niecałe tysiąc trzysta jeszcze tego nie zrobiło.
KGW muszą rozliczyć się z dofinansowania działalności statutowej
Czas na rozliczenie się z zakupów, które w ramach dofinansowania działalności statutowej poczyniły w poprzednim roku KGW, mija 31 stycznia 2024 r.
-Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotychczas z obowiązku dopełnienia formalności nie wywiązało się jeszcze blisko 1,3 tys. KGW. Jeśli nie dostarczą one sprawozdań w terminie, będą musiały zwrócić otrzymane wsparcie.
Jakie były warunki przyznania pomocy?
Wsparcie było przyznawane, jeżeli koło gospodyń wiejskich zobowiązało się do:
- wykorzystania pomocy na realizację określonych zadań,
- rozliczenia pomocy poprzez sprawozdanie do dnia 31 stycznia 2024 r.;
- zwrotu pomocy - w przypadku jej niewykorzystania, wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania nienależnie lub w nadmiernej wysokości, niewykorzystania pomocy w terminie do 31 grudnia 2023 r. lub nie złożenia sprawozdania w terminie do dnia 31 stycznia 2024 r.;
- przechowywania dokumentów księgowych i innych dokumentów, które potwierdzają prawidłowe wydatkowanie pomocy w terminie do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym KGW rozliczyło pomoc za dany rok, a w przypadkach wymagających wyjaśnienia - także ich udostępniania na żądanie kierownika biura powiatowego ARiMR
Gdzie KGW mogły składać wnioski o pomoc?
Wnioski o przyznanie pomocy KGW mogły składać do kierownika biura powiatowego ARiMR, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR:
- bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
- przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP,
- usługi mObywatel na stronie gov.pl
- lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.
Przeczytaj także: Zasiłek chorobowy KRUS dla kobiet w ciąży. Czy są szanse na zmiany?
- Tagi: