Agrowoltaika w Polsce. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca
Agrowoltaika, inaczej zwana Agro-PV to połączenie produkcji rolniczej z wytwarzaniem energii elektrycznej na jednym obszarze. Rozwój Agro-PV to więcej niż nowe wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, to droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki, dzięki połączeniu produkcji czystej energii z produkcją żywności.
Agrowoltaika to przede wszystkim rozwiązanie, które ma służyć rolnikowi
Konferencję otworzył były Premier RP i obecny Senator Waldemar Pawlak, podkreślając jak ważna jest zrównoważona produkcja żywności przez polskiego rolnika. Najpierw należy myśleć o ziemi i rolnikach, a następnie o wytwarzaniu energii. Agrowoltaika będzie efektywnym narzędziem dla nowoczesnego rolnictwa.
Instalacje agrowoltaiczne obejmują możliwość umieszczenia półprzezroczystych paneli nad uprawami, które jednocześnie chronią je przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (susza, ulewne deszcze, grad), ograniczając przy tym zużycie tworzyw sztucznych (tunele, folie). Korzyścią stosowania tych systemów jest również mniejsze zużycie wody i środków ochrony roślin poprzez mniejszą transpirację i bardziej wyspecjalizowane rolnictwo. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w przypadku upraw owocowych takich jak borówki, maliny, porzeczki, a także jabłka, czereśnie i gruszki.
Fot. Projekt Agro-PV firmy BayWa r.e. w miejscowości Babberich, Holandia. Na obszarze ponad 3 ha znajduje się 31 tys. krzewów malin, nad którymi umieszczono półprzezroczyste panele PV. Instalacja o mocy 2,67 MW pozwala generować energię elektryczną, która wystarcza na zasilenie 1200 domostw. Dodatkowo współpraca z holenderskim uniwersytetem rolniczym wykazała wzrost jakości produkowanych owoców w stosunku do tradycyjnej uprawy malin pod foliami.
Drugi rodzaj instalacji agrowoltaicznych pozwala na montaż paneli pomiędzy rzędami upraw. Tutaj najczęściej panele montowane są na ruchomych instalacjach, zwanych trackerami, dostosowując kąt nachylenia paneli i pozwalając na przejazd maszyn rolniczych. Rozwiązania te można łączyć np. z uprawą zbóż.
Fot. Agrowoltaika sprawdza się również w przypadku hodowli zwierząt, które mogą być wypasane pomiędzy rzędami paneli. Rozwiązania firmy BayWa r.e. oferują również montaż specjalnych rynien do gromadzenia wody deszczowej, która może być później wykorzystana w gospodarstwie.
Oba rodzaje agrowoltaiki poprzez ochronę gruntu przed wpływem ekstremalnych warunków pogodowych (silny deszcz i wiatr, grad) w dłuższej perspektywie tworzą lepsze warunki glebowe oraz co istotne zmniejszają erozję gleby.
Podczas konferencji nie tylko przedstawiano działające już w innych krajach aplikacje, ale przede wszystkim skupiono się na możliwości wprowadzenia rozwiązań Agro-PV w Polsce na szeroką skalę. Debata objęła m.in. potencjał współpracy sektora rolnego z sektorem energii odnawialnej i otoczenie regulacyjne agrowoltaiki w Polsce.
Podsumowanie konferencji było jednoznaczne. Technologia i rozwiązania są już dostępne, teraz nadszedł czas, aby zacząć działać w tym zakresie również w Polsce.
- Tagi:
- OZE
- Agrowoltaika