Od lipca rosną cła na rosyjskie i białoruskie produkty rolne [LICZBY]
Przypomnijmy: planowane podniesienie ceł omawiane było na szczeblu europejskim już od miesięcy.
Ostatecznie pod koniec maja przyjęto rozporządzenie znacznie podwyższające cła na import do państw Unii Europejskiej niektórych produktów rolnych z Rosji i Białorusi.
Jakie towary rolne z Rosji i Białorusi będą miały większe cła?
W praktyce chodzi o m.in. następujące partie towarów:
- zboża
- nasiona oleiste i produkty pochodne (ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza)
- pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa karma dla zwierząt
- pelet z wysłodków buraczanych
- suszony groch
Cła na rosyjskie i białoruskie towary rolne. Jakie będą stawki?
W prawie wszystkich przypadkach cła na rosyjski i białoruski wywóz do UE mają wzrosnąć do 95 EUR za tonę albo do stawki celnej ad valorem w wysokości 50%, w zależności od produktu.
- Nowe cła mają zapobiegać destabilizacji rynku w UE i chronić wspólnotę rolniczą w UE, stawić czoła nielegalnemu eksportowi ukraińskiego zboża błędnie oznaczonego jako rosyjskie oraz odciąć źródła dochodów, które mogłyby finansować toczącą się agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - wyjaśniają unijny decydenci.
Od kiedy zaczną obowiązywać nowe cła na towary rolne z Rosji i Białorusi?
Zgodnie z zapowiedziami rozporządzenie wdrażające nowe taryfy wejdzie w życie 1 lipca.
- Rosyjskie i białoruskie zboże i produkty zbożowe jak dotąd mogły być wprowadzane na rynek UE z niskimi cłami lub bez ceł, a my zaobserwowaliśmy znaczny wzrost tego importu w 2023 r. Zaproponowane przez nas zaporowe cła sprawią, że przywóz tych produktów jest nieopłacalny z handlowego punktu widzenia, zapobiegając w ten sposób także możliwym przyszłym wzrostom, które mogłyby zdestabilizować unijny rynek żywności. Pomoże także położyć kres rosyjskim praktykom nielegalnego eksportu kradzionego ukraińskiego zboża do UE. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby utrzymać światowe bezpieczeństwo żywnościowe: środek ten nie będzie miał wpływu na tranzyt rosyjskich i białoruskich produktów zbożowych do krajów trzecich. I wreszcie, dzisiejsza propozycja zablokuje kolejne ważne źródło dochodów rosyjskiego rządu, które będzie mogło finansować jego nielegalną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie - komentował już wcześniej Valdis Dombrovskis , wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz ds. handlu.
Przywóz zbóż, nasion oleistych i innych z Rosji do Unii Europejskiej. Liczby za rok 2023
Przypomnijmy: według danych Eurostatu w zeszłym roku przywóz zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych do UE z Federacji Rosyjskiej osiągnął 4,2 mln ton, a jago wartość wynosiła 1,32 mld EUR.
Chociaż obecnie Rosja jest stosunkowo niewielkim dostawcą zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych bezpośrednio na rynek Unii Europejskiej, to jest bardzo dużym producentem tych produktów i wiodącym eksporterem na szczeblu globalnym – w latach 2020–2022 wywiozła około 55 mln ton!
Przywóz zbóż, nasion oleistych i innych z Białorusi do Unii Europejskiej. Liczby za rok 2023
Białoruś z kolei wywozi do Unii Europejskiej ograniczone ilości zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych – w 2023 r. było to 610 000 ton o wartości 246 mln EUR – i nie jest ważnym producentem ani eksporterem tych produktów. Proponowane rozporządzenie obejmuje jednak również ten kraj - ze względu na bliskie więzi polityczne i gospodarcze z Rosją. Chodzi o to, by zapobiec nielegalnemu kierowaniu przywozu z Rosji - właśnie przez Białoruś.
CZYTAJ TAKŻE: Czy polski rząd zamierza wprowadzić embargo na rosyjskie nawozy?