Obowiązkowe badania statystyczne rolników. O co pyta GUS?
Od 1 do 23 grudnia 2024 roku GUS przeprowadza na terenie całej Polski badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) oraz badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).
Dlaczego GUS przeprowadza badania wśród rolników?
Według informacji podanych na stronie GUS, celem wspomnianych badań jest pozyskanie rzetelnych danych, które będą wykorzystane do analizy zmian zachodzących w produkcji zwierzęcej oraz aby ogólnie ocenić sytuację w polskim rolnictwie.
Wyniki mają pomóc w kształtowaniu polityki rolnej i żywnościowej na poziomie krajowym i międzynarodowym (na przykład Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej), a korzystać z nich będą mogli naukowcy, organy rządowe i samorządowe oraz rolnicy. Dla ostatniej z wymienionych grup dane mogą służyć pomocą w przypadku podejmowania decyzji związanych z gospodarstwem.
Czytaj też: Problem z księgami wieczystymi. Wkrótce nowe zasady dostępu do danych?
Czy każdy rolnik musi wziąć udział w badaniach GUS?
W badaniu wezmą udział osoby fizyczne, których gospodarstwo rolne zostało wylosowane do przeprowadzenia badań, oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Jak wziąć udział w badaniach GUS?
Osoby fizyczne biorące udział w badaniu mogły udzielić informacji przez uzupełnienie formularza na stronie https://badaniarolne2024.stat.gov.pl. Należało zalogować się do panelu za pomocą loginu z listu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i numeru PESEL. Taka możliwość jednak była dostępna od 1 do 4 grudnia 2024 roku.
Od 5 do 23 grudnia 2024 roku można porozmawiać z ankieterem – przez telefon lub bezpośrednio.
Czytaj też: Kto nie musi płacić za śmieci, albo może płacić mniej? Oto zasady
Z kolei osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą od 1 do 16 grudnia wypełnić przez internet formularz dostępny na stronie https://badaniarolne2024.stat.gov.pl (do tego celu konieczne jest zalogowanie się danymi uwierzytelniającymi z Portalu Sprawozdawczego GUS) lub między 17 a 23 grudnia 2024 roku porozmawiać telefonicznie z ankieterem.
Więcej informacji dla ankietowanych
GUS na swojej stronie informuje również, że aby dowiedzieć się więcej lub potwierdzić tożsamość ankietera statystycznego, można skorzystać ze strony badania-ankietowe.stat.gov.pl lub zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 (następnie wybrać numer wewnętrzy 7 i kolejno 1 – badania ankietowe rolne). Infolinia będzie czynna do 23 grudnia 2024 roku w dni robocze od poniedziałku do piątku.
- Tagi:
- badania rolnicze
- ankieta
- gus