Nowe świadczenie pieniężne dla sołtysa – jest projekt ustawy
Bycie sołtysem może być satysfakcjonujące, może dawać wiele radości, ale może również być wymagające i stresujące. Jakkolwiek by nie spojrzeć, bycie sołtysem wymaga zaangażowania czasu i energii na rozwiązywanie problemów mieszkańców i podejmowanie różnych działań. Bycie wieloletnim sołtysem - to już nie tylko dowód uznania mieszkańców, ale również ogromne poświęcenie.
Świadczenie pieniężne dla sołtysa – projekt ustawy
Jak informuje resort rolnictwa, Rada Ministrów własnie przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Nowe rozwiązanie przewiduje, że sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat, będą otrzymywać świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2023 r. - informuje ministerstwo rolnictwa.
Jaki jest cel projektowanych przepisów?
Zdaniem ministerstwa rolnictwa, Rząd chce docenić pracę sołtysów.
- Poza swą główną aktywnością zawodową wykonują oni bowiem zadania społecznie. Sołtysi wkładają duży wysiłek na rzecz społeczności wiejskiej. Organizują m.in. zebrania wiejskie i wykonują ich uchwały. Zarządzają także mieniem komunalnym i gminnym oraz organizują życie społeczno-kulturalne - podkreśla resort rolnictwa.
Najważniejsze projektowane rozwiązania
Nowe przepisy mają wprowadzić następujące rozwiązania:
- Sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat, otrzymają świadczenie wysokości 300 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana.
- Świadczenie zostanie przyznane po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.
- Nowe świadczenie dla sołtysów będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej.
- Wzór wniosku zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Do wniosku trzeba będzie dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta (lub burmistrza bądź prezydenta miasta), właściwego dla sołectwa, w którym sołtys pełnił swoją funkcję.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.