Będzie nowa wieś na Podkarpaciu. Od 1 stycznia 2025
Od 2025 roku w gminie Nowa Dęba na Podkarpaciu pojawi się nowa wieś. Buda Stalowska do tej pory była częścią wsi Alfredówka. Teraz malowniczo położone siedlisko będzie osobną miejscowością.
Na Podkarpaciu powstanie nowa wieś
Buda Stalowska to malowniczo położone osiedle, otoczone lasami i stawami. Ma też ciekawą historię. Siedlisko należało dawniej do rodu Tarnowskich, którzy na początku XX wieku wybudowali tu swoją letnią siedzibę - Pałacyk Myśliwski. Założyli także śródleśne stawy, które stanowią ważną atrakcję przyrodniczą. Siedlisko liczy obecnie około 150 mieszkańców, którzy od dawna czuli się odzielną od pozostałej części wsi wspólnotą. Już od lat 50. Buda Stalowska posiadała odrębne od wsi Alfrefredówka numery porządkowe domów, sklep i kaplicę, w której odbywały się niedzielne nabożeństwa. Choć są to cechy, które charakteryzowały samodzielną wieś, Buda Stalowska wsią jednak formalnie nie była.
"Mieszkańcy nie traktowali więc swego siedliska jako części innej miejscowości, tylko jako wieś. Stąd też wynikło zamieszanie, gdy MSWiA zażyczyło sobie uporządkowania kwestii numeracji porządkowej. W pierwszym podejściu władze gminy zaproponowały nadanie Budzie Stalowskiej nazwy jako ulicy w Alfredówce. Ostatecznie po wielu negatywnych głosach i uwagach mieszkańców samorząd zdecydował się na wystąpienie z formalną procedurą wydzielenia Budy Stalowskiej z Alfredówki" – informuje Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba.
Czytaj także: Problem z księgami wieczystymi. Wkrótce nowe zasady dostępu do danych?
Nie obyło się bez problemów
Aby procedura mogła ruszyć obie miejscowości musiały najpierw ustalić swoje granice. Choć pojawiły się tu problemy, po konsultacjach udało się osiągnąć kompromis. W kwietniu 2024 roku władze Nowej Dęby wystąpiły z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydzielenie z wsi Alfredówka jej części i utworzenie nowej miejscowości. Działająca przy ministerstwie Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych początkowo była sceptyczna.
"Co prawda uznała, że Buda Stalowska może być odrębną miejscowością, ale o statusie osady. Takie stanowisko spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców Budy Stalowskiej. Przygotowana została dla komisji odpowiedź na jej pierwszą opinię, gdzie samorząd gminny przywołał zarówno historyczne, jak i geograficzno-gospodarcze przesłanki za utworzeniem wsi, a nie osady" - tłumaczy Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba.
W odwołaniu podkreślono, że choć Buda Stalowska nie posiada typowo rolniczych funkcji, to zgodnie z przepisami pełni związane z nimi funkcje usługowe i turystyczne.
Powstanie nowa wieś. Jakie czekają ją zmiany?
W listopadzie 2024 roku wniosek uzyskał ostatecznie pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, działająca przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, co oznacza, że od 1 stycznia 2025 roku dotychczasowe osiedle formalnie zostanie wsią.
W związku z przekształceniem miejscowości w wieś, musi być utworzony obręb geodezyjny Buda Stalowska. Wiąże się to z nadaniem numerów ewidencyjnych i porządkowych nieruchomościom. Trzeba będzie również nadać wsi nowy statut - sołectwa. Konieczne będzie przeprowadzenie wyborów sołtysa i rady sołeckiej.
Czytaj także: Rolnik buduje największą farmę agrofotowoltaiczną w Niemczech. Bez inwestorów
- Tagi:
- wieś
- samorząd
- Podkarpacie
- gmina