Nie stać cię na spłatę kredytu w banku? Weź pożyczkę w ARiMR
Do soboty, 15 października rolnicy mają czas na złożenie wniosku o pożyczkę na spłatę zadłużeń w banku czy punktach handlowych.
Ta forma wsparcia dotyczy producentów mleka, świń bądź owoców i warzyw. Chodzi o sfinansowanie zadłużeń powstałych w okresie od 7 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2016 r. i dotyczy niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym oraz zobowiązań cywilnoprawnych. O pożyczkę mogą więc wystąpić rolnicy, którzy nie są w stanie spłacić raty kredytu, zalegają z płatnościami za zakupiony sprzęt czy środki do produkcji rolnej.
- Przykładem zobowiązań cywilnoprawnych podjętych w związku z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw mogą być m.in. rata zaciągniętej pożyczki lub kredytu, w tym kredytu preferencyjnego, niezapłacone rachunki lub faktury za rzeczowe środki do produkcji rolnej - podaje Biuro Prasowe ARiMR.
Do wniosku o pożyczkę należy dołączyć:
- kopie decyzji lub zaświadczeń potwierdzających powstanie nieuregulowanych należności w okresie od dnia 7 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2016 r.;
- aktualne zaświadczenie o stanie należności wg stanu na dzień 31.08.2016 r.;
- oświadczenie o uzyskaniu przychodów niewystarczających na sfinansowanie nieuregulowanych należności na formularzu określonym w załączniku do wniosku o pożyczkę;
- kopie rachunków lub faktur VAT z dnia 07.07.2014 r. i z dnia 30.04.2016 r.;
- inne dokumenty (w przypadku wnioskodawców pozostających w związku małżeńskim oraz pełnomocników).
- MRiRW poinformowało agencje rolne oraz KRUS o konieczności pilnego wydawania rolnikom zaświadczeń o stanie należności publicznoprawnych na dzień 31.08.2016 r., tj. po upływie 4 miesięcy od zakończenia okresu, w którym powstały - podaje ARiMR
Rolnicy, którzy do 15 października złożą wnioski o pożyczkę, będą mogli dokonywać w nich korekt i uzupełnień także w późniejszym czasie.
Czytaj także: Kupisz warchlaka? Będziesz musiał mu zrobić "tatuaż" KLIK
Pożyczka będzie udzielana maksymalnie na 10 lat, a jej kwota nie będzie mogła przekroczyć wysokości kwoty nieuregulowanych należności. Do kwoty tej nie wlicza się odsetek.
Wypłata środków nastąpi w dwóch ratach, przy czym:
- pierwsza rata - płatna w 2016 r. w wysokości do 50% kwoty pożyczki,
- druga rata - płatna w 2017 r. po udokumentowaniu spłaty nieuregulowanych należności w wysokości środków wypłaconych w ramach pierwszej raty.
Pożyczkę w całości trzeba będzie rozliczyć przedstawiając dokumenty potwierdzające spłatę ww. należności.
Pożyczka będzie nieoprocentowana, a Agencja nie będzie pobierała żadnych opłat za jej udzielenie.
Czytaj także: Ubezpieczenie upraw ozimych - więcej chętnych niż dopłat? KLIK