Nie będzie przymusu ugorowania 4% gruntów? Komisja Europejska idzie na ustępstwa
Wszystko wskazuje na to, że protesty rolników w wielu krajach europejskich przyniosły pierwszy realny skutek.
Komisja Europejska wydała dziś (31 stycznia) specjalny komunikat, w którym informuje o możliwości tymczasowego odstępstwa odnośnie konieczności ugorowania przez rolników 4 proc. gruntów - w ramach przepisów wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej.
Komisja Europejska o ugorowaniu gruntów. Jest decyzja o tymczasowym odstępstwie
Wniosek Komisji Europejskiej został dziś przesłany do wszystkich państw członkowskich.
- Jest on również następstwem wniosków przedstawionych przez kilka państw członkowskich na posiedzeniach Rady ds. Rolnictwa - informują w wydanym dziś komunikacie przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Odstępstwa od ugorowania gruntów. Na jak długo?
No dobrze, jakie są jednak zasady wspomnianej decyzji?
Jak informuje KE - odstępstwo jest na okres jednego roku.
Przypomnijmy: aby otrzymać przysługujące wsparcie w ramach WPR, rolnicy muszą przestrzegać rozszerzonego zestawu norm korzystnych dla środowiska i klimatu. Wspomniane normy określa się jako GAEC, co ma oznaczać „dobre warunki rolne zgodne z ochroną środowiska”.
Czym jest norma GAEC 8?
Jedna z norm - GAEC 8 - wymaga między innymi przeznaczenia części gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. To ostatnie odnosi się zazwyczaj do gruntów leżących odłogiem, ale także do obiektów takich jak żywopłoty lub drzewa.
- Z obowiązku tego zazwyczaj zwolnione są gospodarstwa posiadające mniej niż 10 hektarów gruntów ornych. Obecnie Komisja umożliwia wszystkim rolnikom w UE zwolnienie z tego wymogu i nadal kwalifikowanie się do podstawowej płatności bezpośredniej w ramach WPR - informuje w wydanym dziś komunikacie Komisja.
Kto nie będzie musiał ugorować gruntów? Nowe wytyczne Komisji Europejskiej dla rolników
Jak zaznaczają unijni urzędnicy, z ugorowania 4% wszystkich swoich gruntów ornych mogą być tymczasowo zwolnieni rolnicy z UE uprawiający rośliny wiążące azot i/lub międzyplony na 7% swoich gruntów ornych. Wówczas będą uznawani za spełniających wymogi.
Międzyplony to według wytycznych unijnych rośliny rosnące pomiędzy dwiema uprawami głównymi. Uprawy te mogą służyć jako pasza dla zwierząt lub zielony nawóz.
Uwaga, jak informuje Komisja, aby "utrzymać ambicje zakładane w WPR", uprawy mają być prowadzone bez środków ochrony roślin.
- Wniosek Komisji jest starannie skalibrowany, aby zapewnić właściwą równowagę między zapewnieniem odpowiedniej pomocy rolnikom stojącym w obliczu licznych kryzysów z jednej strony, a ochroną różnorodności biologicznej i jakości gleby z drugiej strony - informuje w komunikacie Komisja Europejska.
Obowiązek ugorowania gruntów. Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?
Jak dodają unijni urzędnicy, wspomniana wyżej kwestia ma zostać poddana głosowaniu w nadchodzących dniach przez państwa członkowskie na posiedzeniu komisji.
- Następnie Komisja przystąpi do formalnego przyjęcia. Rozporządzenie będzie obowiązywać z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2024 r. Państwa członkowskie, które chcą zastosować odstępstwo na szczeblu krajowym, muszą powiadomić Komisję w ciągu 15 dni, aby rolnicy mogli zostać o tym jak najszybciej poinformowani - czytamy w komunikacie.
Janusz Wojciechowski, komisarz EU ds. rolnictwa o tymczasowym odstępstwie od ugorowania gruntów
- Proponując to tymczasowe odstępstwo, Komisja wykazuje elastyczność i solidarność z rolnikami europejskimi w obliczu wyjątkowych trudności. Umożliwiając produkcję roślin wiążących azot i międzyplonów bez stosowania środków ochrony roślin, odstępstwo to zapewnia równowagę między krótkoterminową koniecznością wspierania rolników a długoterminową potrzebą ochrony naszego klimatu, zdrowia gleby i różnorodności biologicznej - komentuje Janusz Wojciechowski, komisarz EU ds. rolnictwa.
Według wyliczeń Komisji Europejskiej, na lata 2023-2027 w ramach planów strategicznych WPR ma zostać wydane ok. 300 miliardów euro.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy chcą sparaliżować stolicę Unii Europejskiej