Coraz więcej owadów w żywności. Bruksela dopuszcza larwy mącznika
Jak informuje “Rzeczpospolita”, 20 stycznia 2025 r. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze UE 2025/89. Dokument dotyczy zezwolenia na wprowadzenie na unijny rynek żywności proszku z larw mącznika młynarka (łac. Tenebrio molitor). Produkt – po poddaniu promieniowaniu UV - może trafić jako legalny dodatek m.in. do pieczywa, serów i produktów serowych, żywności na bazie makaronu oraz przetworzonych produktów ziemniaczanych. Owadzią “mączkę” będzie można również dodawać do dżemów owocowych i warzywnych. Informacja o nowym dodatku pojawi się obowiązkowo na etykiecie produktu. Zgodnie z wymogiem KE, na opakowaniu żywności z dodatkiem proszku z mącznika pojawi się również informacja dotycząca możliwych reakcji alergicznych.
W styczniu 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał larwy mącznika za cenne źródło białka, tłuszczu i błonnika. W wydanej ówcześnie decyzji Rady UE podkreślono, że ten gatunek owada może być "zrównoważonym źródłem pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla".
CZYTAJ TAKŻE: Chcesz mieć swój miód? Oto jak założyć pasiekę i hodować pszczoły
Nadciąga "nowa żywność". Czym jest?
Larwy mącznika to kolejny dodatek do katalogu produktów tzw. nowej żywności (ang. novel food). Jest to termin stosowany przez Komisję Europejską i oznaczający żywność, która nie była spożywana w znacznym stopniu (przez ludzi) na terenie UE przed 15 maja 1997 r. Jak wyjaśnia KE, termin ten dotyczy m.in. żywności innowacyjnej, nowo opracowanej lub wyprodukowanej za pomocą nowych technologii [źródło: food.ec.europa.eu]. W tej kategorii mieści się także żywność spożywana tradycyjnie poza obszarem UE.
Do nowej żywności zalicza się także m.in.:
- już istniejące źródła żywności, wykorzystywane jako nowe źródła witamin lub ekstraktów np. olej z kryla antarktycznego,
- produkty rolne z państw trzecich - tu np. nasiona chia, sok z owoców noni,
- żywność uzyskaną w wyniku stosowania nowych procesów produkcyjnych – jako przykład KE podaje produkty poddane działaniu promieni UV (w tym mleko, chleb, drożdże i grzyby).
Produkty z kategorii nowej żywności - dopuszczane na rynek europejski - mają być bezpieczne dla konsumentów i precyzyjnie oznakowane.
CZYTAJ TAKŻE: Te kody na opakowaniu oznaczają, że w produktach jest mąka z owadów
Mącznik młynarek. Czym wyróżnia się ten owad?
"Kontrowersyjny" owad to dość popularny gatunek chrząszcza, który występuje naturalnie na wszystkich kontynentach (poza Antarktydą). W Polsce rzadko występuje w środowisku naturalnym (kora drzew, gniazda ptaków), ale jest spotykany w miejscach zagospodarowanych przez człowieka (młyny, magazyny zbożowe). Owad przechodzi kilka etapów rozwoju – od jaja, przez stadium larwy, stadium poczwarki aż do wersji dojrzałej. Co ciekawe, mącznik na etapie rozwoju larwalnego przechodzi wielokrotnie linienie (do kilkunastu razy). Dojrzała larwa mącznika młynarka ma około 3 cm, a dorosły owad około 1,8 cm. Dojrzałe chrząszcze żyją około jednego miesiąca. Hodowlę mącznika uznaje się za łatwą m.in. ze względu na szybki proces rozmnażania (owady hodowane są dokarmiane produktami zbożowymi).
CZYTAJ TAKŻE: Późna fala opadów śniegu. Oto długoterminowa pogoda na wiosnę 2025