Zmiany w znakowaniu i rejestrowaniu zwierząt gospodarskich
Planowane zmiany będą polegać na poszerzeniu listy gatunków objetych rejestracją w ARiMR oraz wprowadzeniu nowych terminów zgłoszeń.
Ustawa z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zastąpi tę z 2 kwietnia 2004 r. Zmiana tych przepisów pozwoli na skuteczniejsze obserwowanie zwierząt i walkę z dotykającymi ich chorobami np. ASF. System po modyfikacji będzie połączony z bazami danych Inspekcji Weterynaryjnych.
Poszerzenie obowiązku ewidencjonowania i zmiana definicji
Dotychczasowy obowiązek rejestru zwierząt gospodarskich i stad, który zawierał dane odnośnie bydła, owiec, świń i kóz, zostanie zmieniony w komputerową bazę danych i poszerzony o informację na temat nieewidencjonowanych na ten moment w ARiMR gatunków takich jak : koniowate, wielbłądowate, jeleniowate, a także zakłady drobiu.
Inna definicja posiadacza
W przypadku zwierząt koniowatych mowa jest o ich właścicielu. Miejsce siedziby stada stanie się działalnością. Obowiązek zgłoszenia będą mieć cztery główne działalności takie jak :
- siedziba stada, jeśli prowadzi się chów, hodowlę, wypas, miejsce gromadzenia, grupę tresowanych zwierząt, ich skup, obrót nimi, pośrednictwo w tym obrocie bądź cyrk objazdowy; organizuje się targi, wystawy, pokazy lub konkursy zwierząt; dokonuje się uboju tych pochodzących z innych siedzib w celu produkcji mięsa na użytek własny;
- rzeźnia;
- zakład drobiu;
- zakład przetwórczy lub spalarnia
Zmiana zasad i terminów zgłoszeń
Każdy z niżej wymienionych rodzajów działalności będzie oznaczony odrębnym numerem, a posiadacz zwierzęcia, który dotychczas nie ewidencjonuje w Agencji, ma obowiązek do zarejestrowania :
- siedzibę stada koniowatych oraz zgłoszenia zwierząt w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy;
- siedzibę stada jeleniowatych i wielbłądowatych nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – również od tej daty posiadacze zwierząt będą mieć 18 miesięcy na oznakowanie i zgłoszenie zwierząt;
- zakład drobiu oraz dokonania zgłoszenia w komputerowej bazie liczby ptaków lub jaj wylęgowych w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Hodowcy bydła na dokonanie obydwu czynności będą mieć termin 7 dni. Posiadacze kóz i owiec na zgłoszenie urodzenia zwierzęcia i jego znakowania do 30 dni, jeśli matka była objęta wsparciem „dobrostan zwierząt”. Inaczej jest w przypadku zwierząt wielbłądowatych i jeleniowatych – termin na wykonanie dwóch czynności wynosi maksymalnie 9 miesięcy.
Posiadacze świń o poinformowaniu o urodzeniu i oznakowaniu mają czas nie później niż do 37 dnia od zdarzenia. Informacja o podejrzeniu choroby zakaźnej powinna znaleźć się w systemie komputerowym w ciągu 2 dni. Natomiast hodowcy zwierząt koniowatych na zgłoszenie urodzenia mają 3 miesiące. Opis i identyfikacja dokonuje odpowiedni związek hodowców koni w ciągu 12 miesięcy od urodzenia zwierzęcia.
O zdarzeniu innym niż urodzenie hodowca musi poinformować przed upływem 7 dni od jego wystąpienia.
Stosowanie środków identyfikacji
Zmiana przepisów pozwala na stosowanie środków zawartych w przepisach unijnych takich jak : zwykłe i elektroniczne kolczyki, opaski na pęcinę, kapsułki ceramiczne (bolusy) lub wszczepiane transpondery. Będzie to zależne od oznaczeń przypisanych konkretnych gatunkom zwierząt oraz ofert dostawców, którzy zostali wpisani na listę prowadzoną przez ARiMR.
Internetowa obsługa zgłoszeń
Podmioty nadzorowane – rzeźnie, pośrednicy lub targi i spalarnie zostaną objęte obowiązkiem składania zgłoszeń w formie elektronicznej. Posiadacze zwierząt do końca 2025 r. nadal będą mogli wysyłać zgłoszenia w formie papierowej. Formularze do pobrania dostępne będą tylko i wyłącznie na stronie internetowej Agencji. W późniejszym czasie obowiązkowe stanie się informowanie o zdarzeniach dotyczących utrzymywanych zwierząt za pośrednictwem aplikacji IRZPlus. Te osoby które robią to teraz i wyłącznie elektronicznie zostaną zwolnione z obowiązku prowadzenia tradycyjnej księgi rejestracji lub ewidencji.
Oprócz obowiązku ewidencjonowania, paszporty bydła będą służyć dokumentowaniu tylko i wyłącznie przemieszczeń zagranicznych. W przypadku zaplanowanego wywozu zwierzęcia do innego kraju UE, hodowca ma obowiązek zgłosić to z wyprzedzeniem 5 dni w biurze powiatowym ARiMR, które w ciągu 3 dni wyda bezpłatnie niezbędny dokument. Odebrać go będzie można osobiście za pośrednictwem placówki pocztowej lub pobrać z systemu – po wcześniejszym wyrażeniu na to zgody.
Jak podaję na stronie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od opublikowania a więcej jej szczegółów zostanie podanych po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
O szczegółowych informacjach będziemy komunikować na naszym portalu Wieści Rolnicze.