Zbigniew Butryn - rozmiłowany w folklorze i ludowych instrumentach
Dotychczas sztuki gry na tym instrumencie nauczyło się około 40 osób z całego kraju. Są to ludzie młodzi i starsi, różnych zawodów, naukowcy, rzemieślnicy, wśród nich kilka młodych dziewcząt. Jedna z nich gra w Kapeli Ze Wsi Warszawa.
Swoją szkołę gry na ludowych instrumentach, tworzenia tych instrumentów pan Zbigniew zlokalizował w prawie stu letniej chałupie wśród bloków Janowa przy ulicy Korczaka. Ucząc innych, sam wykonał ponad 30 instrumentów ludowych, głównie suki biłgorajskie. Ale udało mu się też zrekonstruować bęben dwustronny z okolic Tomaszowa Lubelskiego, mazanki, basy kaliskie, a ostatnio nawet basy kujawskie na podstawie dokumentacji z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Co roku latem organizują festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”. Tegoroczna szósta edycja festiwalu odbyła się w Zdziłowicach, wsi o bogatych tradycjach muzycznych.
- Głównym elementem naszego festiwalu są warsztaty muzyczne „Mistrz-uczeń” podczas, których uczymy się tradycyjnego śpiewu, gry na instrumentach oraz tańca od miejscowych wiejskich muzykantów i śpiewaków – mówią organizatorzy.
Od stycznia br. prowadzą regularne lekcje gry dla dzieci i młodzieży z powiatu janowskiego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mistrz Tradycji. Na zajęciach można nauczyć się grać regionalnych melodii ludowych nie tylko na suce, ale też na skrzypcach, basach i bębenku.
Wielki talent, upór i pasja dodają wartości naszej narodowej kulturze. Historia folkloru, zapomnianych instrumentów, twórczości ludowej jest wciąż żywa.