Wyrzucanie śmieci po nowemu. Potrzebny kod QR i kosze za 2 miliony zł

Prawidłowa segregacja odpadów może być problematyczną kwestią, dlatego miasta szukają rozwiązań, które mają ułatwić cały proces. Pilotażowy program inteligentnych koszy na odpady działa na terenie Ciechanowa, Rumii, Świebodzina czy Zamościa, a w 2025 roku do grona tych miast dołączyły Świętochłowice. Pojemniki pojawiły się przy ul. Granitowej oraz Polnej.
Czytaj też: Nowe ogniska chorób zakaźnych zwierząt. Będzie więcej szczepień?
Inteligentne kosze to koszt ponad 2 milionów złotych
W Świętochłowicach stanęły 22 inteligentne kosze na śmieci. Kosztowały one przeszło 2 miliony złotych, a środki niemal w całości zostały pozyskane z Polskiego Ładu.
– To były środki przeznaczone na realizację zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, więc skorzystaliśmy z tej możliwości – powiedziała w materiale TVP3 Katowice naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, Beata Grzelec-Spetruk.
Pojemniki na śmieci na kod kreskowy
Pojawienie się inteligentnych pojemników na odpady jest jednoznaczne z indywidualnym podejściem do ich segregacji, mieszkańcy bowiem otrzymają od spółdzielni kody QR, które będą naklejać na odpowiedni rodzaj odpadów. Taki naklejony kod trzeba będzie zeskanować, aby otworzyła się pokrywa.
Czytaj też: Polityka klimatyczna UE do zmiany. Przełom w podejściu do podatku od CO2?
Dlaczego miasta decydują się na inteligentne kosze na śmieci?
W wypowiedzi dla TVP3 Katowice Beata Grzelec-Spetruk podkreśliła, że w Świętochłowicach kwestia segregacji odpadów nie wygląda najlepiej. Dlatego też kontrole nieruchomości i zastosowany system inteligentnych pojemników na odpady ma być sposobem na zindywidualizowanie całego procesu.
Ponadto prof. Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach tłumaczy: – To jest szansa na bycie pewnym, że tylko ja będę mógł odprowadzić w danym miejscu odpady komunalne, ponieważ ja za nie płacę. Dla spółdzielni mieszkaniowych i większych stowarzyszeń lokatorskich jest to szansa na wyłowienie, czy my faktycznie mamy zarejestrowanych wszystkich tych, którzy te odpady wytwarzają.
Czytaj też: Ważna zmiana w segregacji śmieci. Wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku
Jak korzystać z inteligentnych pojemników na odpady?
Mieszkańcy są szkoleni z korzystania z inteligentnych pojemników. Aby je używać, nie jest konieczny smartfon, choć mogą oni zainstalować na swoich telefonach aplikację – dodatkowo pokazuje ona, jak dużo odpadów oraz jakiego rodzaju produkują.
Gospodarstwa domowe otrzymają jednak naklejki z kodami QR, które przeznaczone są do oznaczenia odpadów: bio, szkła, papieru, plastiku/metalu oraz zmieszanych. To właśnie te naklejki pozwolą na otwarcie pojemników – wystarczy zbliżyć naklejony na worek z odpadami kod do czytnika. Wtedy odpowiednia klapa podniesie się automatycznie. Nowe naklejki będą dostarczane na bieżąco – ich brak można zgłosić na przykład do zarządcy.