Wykryto 122 tony nielegalnych i podrobionych pestycydów
Międzynarodowa akcja, mająca na celu eliminowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin, zakończona sukcesem. Swój udział w tym przedsięwzięciu ma Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Europol i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) przy wsparciu 16 państw Unii Europejskiej, również Polski, przeprowadzili operację pod hasłem „Silver Axe II”. Działania odbyły się w największych portach morskich, lotniczych, a także na granicach lądowych. W ciągu 10 dni przeprowadzono przeszło 940 kontroli. W ich trakcie wykryto 122 tony nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin.
Europol zwraca uwagę na to, że powodzenie międzynarodowych działań uzależnione jest od wielu czynników. Wśród nich kluczową rolę odgrywa współpraca z sektorem prywatnym, reprezentowanym przez CropLife International, Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR).
Zdaniem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obrót nielegalnymi pestycydami ma w zdecydowanej większości transgraniczny charakter, w który zaangażowane są podmioty, działające na rynkach różnych krajów, stąd skuteczność w walce z nielegalnymi środkami wymaga sprawnej współpracy międzynarodowej.
W związku z powyższym PSOR od przeszło 11 lat prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię nakierowaną na przeciwdziałanie wprowadzaniu na rynek i eliminowanie z niego podrobionych środków ochrony roślin.
- To dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskich służb na rynek unijny nie trafiają nielegalne, nieprzebadane substancje chemiczne, oferowane rolnikom jako środki ochrony roślin. Współpraca z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi to jeden z kluczowych aspektów działań PSOR. Cieszymy się, że Europol docenił nasze zaangażowanie - zaznacza Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.