Wojsko wezwane do walki z ASF
Pięciu wojewodów zwróciło się do Ministerstwa Obrony Narodowej o włączenie wojska do o walki z Afrykańskim Pomorem Świń.
Ostatnie posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. ASF miało miejsce w czwartek, 27 października. Wówczas zdecydowano, że dziki w obszarze przygranicznym do końca 2016 r. powinny być całkowicie wybite. Natomiast znaczna redukcja populacji dzików ma być prowadzona w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.
Obecnie służby cywile zajmują się szacowaniem liczby dzików. Natomiast Inspekcja Weterynaryjna i koła łowieckie zakupują chłodnie do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików, by wykonać na nich badania laboratoryjne na ASF. Łącznie w województwach, gdzie pojawił sie wirus: podlaskim, mazowieckim i lubelskim znajdują się 133 chłodnie. Raport z inwentaryzacji dzików ma zostać przygotowany w pierwszej połowie listopada.
W trakcie czwartkowego posiedzenia zespołu podjęta została decyzja o powołaniu Zespołu Ekspertów do spraw zagrożeń ASF. W skład zespołu mają wejść przedstawiciele Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Instytutu Genetyki Sądowej oraz Instytutu Genetyki Człowieka. Chodzi o zintensyfikowanie badań naukowych nad ASF.