Uwaga! Ruszył nabór na „Modernizację”
Wystartował nabór wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych". Na jakie inwestycje można uzyskać wsparcie? W jakiej wysokości? Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Od 31 marca do 29 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o środki na inwestycje w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych". Można je składać w oddziałach regionalnych ARiMR, a także za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego do takiego OR. Dokumenty należy dostarczyć osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej.
Rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie na wszystkie obszary programu – tzn.: rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego, a także inwestycje związane z racjonalizacja technologii produkcji.
Na jakie przedsięwzięcia można uzyskać środki?
Dofiansowanie - na jakim poziomie?
Pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych" będzie przyznawana rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi - standardowo - 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być jednak wyższy i wynieść nawet 60%. Stanie się tak jednak tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik bądź, gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.
Kto może ubiegać się o pomoc?
O pieniądze na modernizację mogą wnioskować rolnicy posiadający gospodarstwa, w których wielkość ekonomiczna wynosi od 10 tys. euro do 200 tys. euro. Wyjątek stanowią tu jednak rolnicy, którzy będą wspólnie składać dokumenty aplikacyjne o przyznanie dofinansowania. W takim przypadku łączna wielkość ekonomiczna należących do nich gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tys. euro, a w roku, w którym zostanie złożony przez nich wniosek o wypłatę ostatecznej płatności, gospodarstwo każdego z nich osiągnie wielkość ekonomiczną przynajmniej 10 tys. euro.
Punktacja wniosków - co jest brane pod uwagę?
Każdy wniosek podlega punktacji. Suma uzyskanych punktów będzie decydować o kolejności przysługiwania wsparcia. Co jest brane pod uwagę? M.in. wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie, których wsparcie dotyczy, to czy rolnik uczestniczy w unijnym systemie jakości, czy ma nie więcej niż 40 lat, a także czy inwestycja, którą będzie realizował służy ochronie środowiska naturalnego. W przypadku obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji na kolejność przysługiwania pomocy wpływ będą miały także punkty otrzymane w oparciu o określone w rozporządzaniu wykonawczym kryteria wojewódzkie.
Kiedy znane będą listy rankingowe?
Listy kolejności przysługiwania pomocy opublikowane będą opublkiowane w terminie 90 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. W sumie pwostaną 22 listy rankingowe. Dla każdego z obszarów związanych z rozwojem produkcji zwierzęcej (rozwój produkcji prosiąt, rozwój produkcji mleka krowiego, rozwój produkcji bydła mięsnego) zostaną opublikowane po 2 listy (oddzielnie dla województwa mazowieckiego i oddzielnie dla pozostałych województw łącznie), a dla obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji zostanie opublikowanych 16 list wojewódzkich.
Na tuczarnię z "Modernizacji" nawet 500 tys. zł