Utylizacja paneli fotowoltaicznych stanie się dużym problemem?
Wśród niektórych rolników pojawiają się wątpliwości, że za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat dużym problemem stanie się utylizacja paneli fotowoltaicznych. Rzeczywiście może do tego dość?
Takie pytanie zadaliśmy dr inż. Jackowi Biskupskiemu - ekspertowi ds. Energetyki Słonecznej.
- To jest nieistniejący problem, który ktoś wywołał kiedyś w Internecie, nie wiem po co. Ja chciałbym go silnie zdementować - mówi specjalista.
Utylizacja paneli fotowoltaicznych. Jaki jest ich skład?
- Zdecydowanie większym problemem od utylizacji modułów fotowoltaicznych jest np. utylizacja okien plastikowych. Możemy sobie przecież przeanalizować, z czego składa się moduł fotowoltaiczny. Jest szyba - tyle, że pojedyncza - w oknie jest ich 2-3, natomiast modułów fotowoltaicznych jest w gospodarstwach użytkowanych 10 razy mniej niż okien. Są również części metalowe - konstrukcja, ale wiadomo, że metale są dzisiaj cenne i nie ma żadnego problemu z ich utylizacją. Jest szkło, które tak jak normalne szkło może być bezpiecznie zutylizowane. Mamy w końcu krzem. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest on zrobiony z piasku. Bardzo czysty piasek spieka się metodą polaka - Jana Czochralskiego, topi się i robi się z niego krzemionkę, a więc tak naprawdę w dalszym ciągu jest to piasek. Czysty krzem jest tak samo niereakcyjny i nieszkodliwy dla środowiska jak czysty piasek, zresztą, dość powiedzieć, że w Polsce mamy opracowane metody odzyskiwania krzemu z modułów fotowoltaicznych, bo jest on cenny. To jest praktycznie wszystko, ale żeby być dokładnym, powiem również o tym, że w module fotowoltaicznym jest bardzo niewielka ilość - dosłownie kilkadziesiąt gramów PVC - rodzaju folii, która jest trudna do zutylizowania, natomiast w panelu jest jej tyle, co w około 100 kartach bankowych - wylicza Biskupski.
Utylizacja kart bankowych większym problemem niż utylizacja paneli fotowoltaicznych
- Ja zaryzykowałbym, że większy jest problem z utylizacją kart bankowych, których mamy kilkadziesiąt milionów niż z utylizacją fotowoltaiki, której mamy kilka milionów modułów o trwałości 25 lat - karty bankowe wyrzucamy po 3 latach i nie myślimy co się z nimi dzieje. Ostatnio dopiero pokazywane były reklamy jednego z banków, który wprowadził „rozkładające się w środowisku” karty płatnicze. To powinno uświadomić nam skalę problemu. Chciałbym, aby każde kupowane przez nas 100 folii PVC było użytkowane w gospodarstwie przez 25 lat, a tak się nie dzieje - wyrzucamy PVC najczęściej do 5 lat, kiedy w PV będziemy używać go przez 25 lat. Oczywiście PVC jest problemem, ale chcąc być pro środowiskowi - nie kupujmy okien ani drzwi z PVC i nie używajmy kart bankowych, na pewno bardziej przysłużylibyśmy się środowisku naturalnemu w naszym kraju - kończy dr Jacek Biskupski.
ZOBACZ TAKŻE:
W które urządzenia do pozyskiwania energii najlepiej inwestować?
Czy powinniśmy ogrzewać domy owsem?
Ekologiczne gospodarstwo, które pozyskuje energię odnawialną [VIDEO]
- Tagi:
- fotowoltaika