UOKiK zatwierdza transakcję połączenia De Heus z Golpasz
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie zaopiniował plany fuzji firm De Heus i Golpasz S.A. Firmy rozpoczynają przygotowania do połączenia spółek.
Jak informowaliśmy w lipcu, De Heus oraz fundusze zarządzane przez Resource Partners GP, większościowego akcjonariusza Golpasz S.A., wraz z akcjonariuszami mniejszościowymi, uzgodniły warunki nabycia przez firmę De Heus wszystkich akcji firmy Golpasz S.A. Od tamtego czasu możliwość transakcji była badana przez UOKiK, by ostatecznie zostać zatwierdzoną z dniem 11. stycznia 2021 r.
Planowana transakcja obejmuje całość działalności Golpasz w zakresie produkcji i sprzedaży pasz dla zwierząt oraz gospodarstwo rolne. Produkcja pasz firmy Golpasz prowadzona jest w czterech zakładach, których roczny potencjał produkcyjny wynosi 500 tysięcy ton. Centrala spółki znajduje się w Golubiu-Dobrzyniu.
Połączenie De Heus i Golpasz wpisuje się w strategię rozwoju obu firm, związaną z dostarczaniem polskim hodowcom nowatorskich i kompletnych rozwiązań w obszarze żywienia zwierząt. Golpasz, firma z ponad 50-cio letnią tradycją to polski lider w żywieniu indyków oraz obsłudze klientów w Polsce centralnej i wschodniej. Dołączając do grupy De Heus, zespół Golpasz będzie mógł skorzystać z międzynarodowego doświadczenia oraz wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu żywienia i hodowli zwierząt, a także z bogatego portfela narzędzi biznesowych, wspierających rozwój rynku. Umożliwi to lepszą realizację oczekiwań polskich hodowców i sprawi, że wkład, jaki obie firmy wnoszą w produkcję zrównoważonej żywności oraz rozwój polskiego rolnictwa będzie jeszcze bardziej widoczny.
- Połączenie wiedzy i umiejętności naszych zespołów wykorzystamy dla dobra klientów, dla których kluczem do sukcesu jest stałe poprawianie efektywności produkcji. Zarówno nasi pracownicy, jak i klienci skorzystają ze światowego zasięgu działania, wzbogaconej oferty i jeszcze lepszej obsługi. Jestem przekonany, że zarówno pracownicy obu firm jak i nasi klienci i partnerzy skorzystają na zbliżającym się wielkimi krokami połączeniu - powiedział Wiesław Ilków, Prezes Zarządu Golpasz S.A.
- Jestem przekonany, że planowane połączenie przyniesie obustronne korzyści pracownikom, klientom oraz partnerom obu przedsiębiorstw, w efekcie jeszcze mocniej napędzając rozwój polskiego przemysłu produkcji żywności. Doskonale, że w końcu możemy podjąć działania finalizujące. De Heus, podobnie jak Golpasz, posiada wyspecjalizowaną i najnowszą wiedzę w zakresie żywienia, chowu i hodowli zwierząt. Dzięki połączeniu potencjału, wiedzy i doświadczenia obu zespołów, najlepszych praktyk w zakresie tworzenia produktu oraz obsługi klientów, będziemy mogli stworzyć warunki do rozwoju i pracy, jeszcze lepiej odpowiadające na potrzeby naszych klientów. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy decyzji UOKiK i cieszymy się, że możemy przystąpić do finalizacji działań - mówi Adam Zaleski, Dyrektor Generalny De Heus.
O De Heus i Golpasz
Royal De Heus to rodzinna firma założona w 1911 roku, już od czterech pokoleń będąca dla hodowców partnerem w żywieniu zwierząt. W tym czasie De Heus stało się jednym z największych przedsiębiorstw paszowych na świecie. W Polsce De Heus zatrudnia niemal 600 osób i posiada 8 fabryk, produkujących pasze pełnoporcjowe, koncentraty i premiksy w ilości przekraczającej 1,3 miliona ton rocznie. Grupa De Heus działa w ponad 50 krajach na całym świecie, produkując paszę i dostarczając ją do gospodarstw w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Firma zatrudnia ponad 8000 osób na całym świecie.
Firma Golpasz rozpoczęła produkcję pasz dla zwierząt w 1968 r. w Golubiu-Dobrzyniu. W okresie ponad 50-ciu lat działalności, firma wyrosła na wiodącego dostawcę rozwiązań paszowych dla hodowców drobiu, trzody chlewnej oraz bydła. Golpasz był pierwszym producentem pasz w Polsce, który w 2013 roku wdrożył innowacyjną technologię Vacuum Coating. Doradcy paszowi Golpasz wraz zespołem formulacji oraz technologami produkcji nieustannie pracują nad optymalizacją programów żywieniowych, ich bezpieczną produkcją oraz doradzają hodowcom w ich prawidłowym zastosowaniu. O sile Golpaszu stanowią cztery zakłady produkcyjne zlokalizowane w Golubiu-Dobrzyniu, Podkonicach Dużych, Janowcu Wielkopolskim oraz Radominie. Moce produkcyjne wszystkich fabryk sięgają 500 tysięcy ton rocznie. Golpasz zarządza również gospodarstwem rolnym miejscowości Grabowo Królewskie, którego powierzchnia wynosi 1 300 ha.