Polska i Francja w walce z umową Mercosur. Jakie są szanse na odrzucenie?
Jednym z głównych tematów XI Forum Wołowiny, które zostało zorganizowane przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, była umowa z krajami Mercosur. Ponadto w panelach dyskusyjnych dyskutowano o warunkach Zielonego Ładu w sektorze wołowiny, o redukcji emisji bez konieczności ograniczania produkcji, realizacji wymogów dyrektywy CSRD oraz strategiach dekarbonizacji w łańcuchu dostaw.
Polska znalała sojusznika do odrzucenia umowy z Mercosur
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako jedno z pierwszych przedstawiło negatywne stanowisko wobec umowy Mercosur. Prowadzono też rozmowy ze stroną francuską aby współpracować wspólnie nad odrzuceniem tej umowy.
– Współpraca z Francją może pozwolić na uzyskanie mniejszości blokującej, a to umożliwi nie przyjęcie umowy z krajami należącymi do grupy Mercosur – mówił na XI Forum Wołowiny Jacek Czerniak Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Od pierwszego stycznia Polska sprawuje prezydencję w Radzie UE i jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo żywności. Zaplanowana została na 19 lutego debata, gdzie Komisja Europejska ma przedstawić właśnie wizję tego bezpieczeństwa żywności i rolnictwa, a my weźmiemy w niej aktywny udział.
Jakie są szanse na odrzucenie?
Mniejszość blokująca obejmuje minimalną liczbę członków Rady reprezentujących ponad 35 % ludności uczestniczących Państw Członkowskich, plus jeden członek, w przeciwnym razie uznaje się, że większość kwalifikowana została osiągnięta. Polska z Francją stanowią 23,62% ludności UE, więc do uzyskania wymaganych 35% potrzebujemy przekonać kraj, gdzie ten przekracza 12%. Bardzo dobrze pasują do tego scenariusza Włochy, gdzie zamieszkuje 13,21% ludności UE, wówczas mniejszość blokująca przekroczy wymagane 35% i wyniesie 36,83%. Jednak stanowisko Włochów nie jest do końca pewne.
Polska i Francja mogłaby zaprosić do rozmów Hiszpanów, ale wymagałoby to przekonania jeszcze jednego członka UE, ponieważ Polska, Francja i Hiszpania to 34,24% ludności UE. Niestety bez uzyskania mniejszości blokującej umowa z krajami Mercosur będzie musiała zostać wprowadzona w życie.
Czytaj także: Rosnąca produkcja wieprzowiny w Brazylii: Mercosur i prognozy na 2025