Decyzja zapadła. Stałe komisje będą od tego roku szacować tu straty u rolników
To ważna wiadomość dla rolników. Zgodnie z decyzją wojewody dolnośląskiego na terenie województwa planowane jest powołanie stałych komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.
Stałe komisje klęskowe powstaną na Dolnym Śląsku. Rolnicy apelowali o to od dawna
Przypomnijmy: o utworzenie takich stałych komisji rolnicy z Dolnego Śląska apelowali od dawna.
Dolnośląska Izba Rolnicza już w roku 2024 - i to kilka miesięcy przed tragedią związaną z powodzią - apelowała o powołanie wspomnianych stałych komisji klęskowych.
Bo klęski żywiołowe, które doprowadzają do tragedii wielu rolników w całej Polsce - odnotowywane są niestety coraz częściej.
Miniony rok był pod tym względem fatalny - dla gospodarzy w całym kraju. Dość wspomnieć m.in. ubiegłoroczne nawałnice, ale także przymrozki czy coroczne problemy związane z suszą.
CZYTAJ TAKŻE: Powódź 2024. Ile hektarów zostało zniszczonych?
Teraz - jak informuje Izba - komisje w końcu powstaną.
- W związku z apelem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Wojewoda Dolnośląski zainicjował proces powoływania stałych Komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych wskutek wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - informują przedstawiciele DIR.
Jak przy tym dodają, powołanie wspomnianych stałych komisji szacujących szkody w każdej gminie Dolnego Śląska pozwoli na znacznie szybsze podjęcie działań w zakresie właściwego oszacowania i sporządzenia dokumentacji.
Powódź we wrześniu, komisja w styczniu. Stałe komisje klęskowe pozwolą uniknąć absurdów?
Czas reakcji tymczasem jest kluczowy. Tymczasem - jak podają przedstawiciele środowiska rolniczego - przykład ubiegłorocznej powodzi pokazuje, do jakich absurdów dochodziło.
- Umożliwi to również uniknięcie sytuacji, gdzie niektóre gminy występują o powołanie komisji do spraw szacowania szkód spowodowanych powodzią z września 2024 r. dopiero w styczniu 2025 r. - zaznaczają sugestywnie przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
W przypadku wcześniejszego ukonstytuowania komisji w danym samorządzie - można po prostu szybciej udzielić niezbędnej pomocy. I to w różnej formie.
- Pozwoli to np. na szybsze zaciągnięcie preferencyjnego kredytu przez producenta rolnego na wznowienie produkcji z dopłatą ARiMR do oprocentowania - informują przedstawiciele DIR.
Jeśli się uda - komisje mogą powstać w każdej z 169 gmin w woj. dolnośląskim. Czy rzeczywiście tak będzie - zależy już od samych gmin, bo każdy samorząd musi w tej sprawie wydać odrębne zarządzenie.
CZYTAJ TAKŻE: W tych miejscach orka będzie zakazana. Nowe prawo dla rolników od marca 2025
Wojewoda dolnośląski potwierdza: są plany stałych komisji do szacowania szkód w rolnictwie
Informację o stałych komisjach na terenie województwa - potwierdzili nam przedstawiciele wojewody dolnośląskiego.
- Planowane jest powołanie stałych komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w poszczególnych gminach - informuje "Wieści Rolnicze" Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.
Podkreśla jednak przy tym niezbędną rolę samych samorządów.
- Liczymy na to, że komisje stałe będą mogły rozpocząć prace już w 2025 roku, przy czym ich powołanie będzie zależeć od współpracy ze strony poszczególnych gmin. Komisje składają się bowiem z przedstawicieli wyznaczonych przez gminy, ośrodek doradztwa rolniczego i samorząd rolniczy. Komisje powstaną zatem w tych gminach, które zaangażują się w ustalenie ich składu osobowego - zaznacza rzecznik wojewody dolnośląskiego.
Stałe komisje ds. szacowania szkód w rolnictwie na Dolnym Śląsku. Będzie lepiej z szacowaniem suszy?
Mówiąc o szkodach rolniczych, warto w tym miejscu przypomnieć temat szacowania szkód z powodu suszy.
Jak pisaliśmy bowiem wcześniej - działanie aplikacji suszowej rolnicy oceniają bardzo źle. Stąd wprost apelowali w styczniu tego roku do ministra o powrót do wspomnianych komisji w terenie.
CZYTAJ TAKŻE: Absurdy aplikacji suszowej. "Nikt już nie chce składać wniosków". Wrócą komisje?
Czy komisje powołane na Dolnym Śląsku będą zajmować się także kwestią suszy?
- Komisje te będą mogły szacować również straty spowodowane suszą, tyle, że w takich przypadkach raport komisji podlegać będzie wprowadzeniu do aplikacji Susza - informuje "Wieści Rolnicze" Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe zasady dopłat 2025. Najważniejsze zmiany, o których muszą wiedzieć rolnicy
- Tagi:
- susza
- komisje klęskowe