TTIP zniszczy dobrostan zwierząt w Unii?
Eurogrupa ds. dobrostanu zwierząt pod koniec kwietnia opublikowała informacje na temat porozumienia TTIP (porozumienie handlowe UE-USA) oraz związanego z nim dobrostanu zwierząt. Co się okazuje?
Zdaniem ekspertów z Eurogrupy, wymogi regulacyjne umowy są nie do pogodzenia z podejściem do dobrostanu zwierząt po obu stronach Atlantyku. Przepisy dotyczące rolnictwa w Stanach są zwykle znacznie łagodniejsze niż w UE.
- W USA nie ma przepisów federalnych w wielu dziedzinach, w których Unia Europejska przyjęła szczegółowe prawodawstwo. Z tego względu Komisja nie powinna zrezygnować z przewagi konkurencyjnej regulacji, pozwalając na import produktów niespełniających określonych wymogów prawnych – twierdzą specjaliści z Eurogrupy.
Zaznaczają przy tym, że istnieje ryzyko, iż Komisja znajdzie się pod presją, aby zmniejszyć swoje dotychczasowe wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt od rolników w UE, którym może być trudno konkurować z amerykańskimi producentami. Poza tym liberalizacja nie rozwiąże problemu nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji.
- Liberalizacja handlu produktami zwierzęcymi nie jest pożądana, zwłaszcza, jeśli nie tworzy certyfikacji, identyfikowalności i obowiązkowych systemów etykietowania, w celu zapewnienia konsumentom szerszego i bardziej świadomego wyboru. Wprowadzenie przepisów, które ograniczają swobodę terytoriów wprowadzenie etykiet informujących konsumentów o składnikach i / lub metod produkcji i procesów są po prostu nie do przyjęcia - uważają fachowcy wchodzący w skład Eurogrupy.
Eksperci zwracają m.in. uwagę na to, że w USA nie ma żadnego związku między wysokiej jakości wołowiną, a poprawą dobrostanu bydła. Podobna rzecz ma się w odniesieniu do sektora mięsa wieprzowego i drobiu. - Oba sektory podlegają bardzo różnym regulacjom w zakresie dobrostanu zwierząt oraz egzekwowania tego prawa w USA i UE. W przypadku drobiu USA są całkowicie zwolnione ze stosowania przepisów o dobrostanie zwierząt. Bezwarunkowa liberalizacja bez odpowiednich mechanizmów w celu zapewnienia równych szans w zakresie dobrostanu zwierząt, a bez odpowiednich obowiązkowych systemów etykietowania byłaby szkodliwa dla wszystkich – zwierząt, konsumentów i producentów – uważają specjaliści.
Czytaj także: Czym jest dobrostan i cross compliance?
- Tagi:
- TTIP
- UE
- dobrostan zwierząt
- USA