Trudna sytuacja majątkowa WODR-u [ZDJĘCIA]
- 1/5
- następne zdjęcie
Sytuacja majątkowa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, delikatnie rzecz ujmując, nie należy do prostych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że centra wystawowo-szkoleniowe w: Marszewie, Gołaszynie i Sielinku, choć stanowią siedziby WODR-u, nie należą do niego i to już blisko 4 lata, co przysparza tej instytucji multum problemów. Uniemożliwia m.in. przeprowadzenie większych inwestycji na wspomnianych nieruchomościach.
O tym, co dzieje się z obiektami, które niegdyś były własnością Ośrodka, poinformowała na łamach "Poradnika Gospodarskiego", w numerze styczniowym z 2020 r., dyrektor WODR-u w Poznaniu - Wiesława Nowak: - Sytuacja majątkowa WODR w zakresie nieruchomościami niestety nie uległa zmianie w roku 2019. Dalej należy określić jako trudną i skomplikowaną. Po dokonaniu przez byłego Dyrektora WODR nieuzasadnionego, nieodpłatnego przekazania w roku 2016 (dokładnie od 11 maja 2016 r. - przyp.red.) na rzecz Województwa Wielkopolskiego nieruchomości w Gołaszynie, Marszewie oraz Sielinku WODR pozostał wyłącznie właścicielem swojej siedziby w Poznaniu przy ulicy Sieradzkiej 29.
Z informacji przekazanych przez szefową WODR-u wynika, że wyżej wymienione centra wystawowo-szkoleniowe Zarząd Województwa Wielkopolskiego w ubiegłym roku użyczył Ośrodkowi ponowie na okres 3 lat (pierwsza umowa użyczenia została zawarta w maju 2016, druga natomiast w styczniu 2019 r.). Taki rodzaj władania nieruchomościami, zdaniem Wiesławy Nowak, uniemożliwia kierowanej przez nią instytucji przeprowadzenie jakichkolwiek większych inwestycji w obiektach, będących jej siedzibami.
- Z jednej strony bowiem czynienie nakładów na nieswoim majątku uznać należy za działanie niegospodarne, z drugiej krótki okres zawarcia umowy użyczenia uniemożliwia również rozliczenie ewentualnych nakładów od strony podatkowej - zaznaczyła dyrektor WODR-u.
Zwróciła jednocześnie uwagę na to, że przed 2016 r. udało się znacznymi środkami WODR-u dokonać remontu i przebudowy obiektów w Marszewie i Gołaszynie. ZDJĘCIA Z OTRAWRCIA MARSZEWSKIEGO OŚRODKA PO REMONCIE TUTAJ.
- Niestety aktualnie pomimo dostępnych środków z Ministerstwa Rolnictwa czy też różnych projektów WODR nie ma możliwości wyremontowania obiektów w Sielinku czy też prowadzenia dalszej przebudowy bazy w Marszewie i Gołaszynie - podkreśliła Wiesława Nowak.
Szefowa WODR-u powiadomiła również o tym, że w 2019 r., podobnie jak w latach wcześniejszych, zwracała się do Zarządu Województwa Wielkopolskiego o zwrot byłego majątku WODR-u, ewentualnie o jego użyczenie na znacznie dłuższy okres. - (...) niestety wnioski w tym zakresie nie zostały rozpatrzone pozytywnie. Aktualnie toczą się przed Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wszczęte przez Wojewodę Wielkopolskiego postępowania mające na celu zwrot m.in. byłych nieruchomości WODR w Gołaszynie, Marszewie oraz Sielinku do zasobów Skarbu Państwa. Umożliwiłoby to w przyszłości staranie się o ponowne przekazanie WODR uprawnień właścicielskich do tych nieruchomości - relacjonowała Wiesława Nowak.
Szefowa Ośrodka, poruszając kwestie majątkowe, nie omieszkała wspomnieć o jeszcze jednym obiekcie: - Często goście Tragów w Marszewie zapytują mnie o niszczejący duży budynek administracyjny tzw. "pałac", w którym przez wiele lat funkcjonował poprzednik WODR. Od roku 2009 jest on własnością Województwa Wielkopolskiego oraz osób fizycznych.
O ustosunkowanie się do wypowiedzi dyrektor WODR-u poprosiliśmy Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Chcieliśmy przede wszystkim uzyskać odpowiedź na to, dlaczego Zarząd nie zdecydował się na zwrot wyżej wskazanych obiektów bądź użyczenie tego majątku na okres dłuższy niż 3 lata WODR-owi, żeby ten mógł przeprowadzić jakiekolwiek większe inwestycje na wymienionych nieruchomościach i korzystać z różnych form wsparcia finansowego na tego typu przedsięwzięcia? Dlaczego w ogóle użyczenia udzielono na tak krótki okres - okres 36 miesięcy? Czym uwarunkowana jest/była ta decyzja?
- Zawieranie umów na czas określony związane jest m.in. z trwającymi postępowaniami, dotyczącymi spraw własnościowych. Otóż, nieruchomości gruntowe położone w Gołaszynie, Marszewie i Sielinku zostały nabyte przez Województwo Wielkopolskie na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego, z mocy prawa z dniem 01.08.2009 r. wobec faktu zrzeczenia się przez WODR prawa użytkowania wieczystego do tych gruntów, w 2018 roku Wojewoda Wielkopolski zawiadomił o wszczęciu postępowania w przedmiocie wygaśnięcia ww. decyzji. W styczniu 2019 r. Wojewoda orzekł o ich wygaśnięciu, a Województwo złożyło od tych decyzji odwołanie. Do chwili obecnej odwołanie Województwa nie zostało rozpatrzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stąd, sprawy dotyczące gospodarowania ww. nieruchomościami są realizowane na bieżąco, bez podejmowania długoterminowych decyzji - poinformowała Izabeli Witkiewicz, dyrektora Departamentu Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
O tzw. "pałacu" w Marszewie, w którym przez wiele lat funkcjonował poprzednik WODR, na następnej stronie?
- 1/5
- następne zdjęcie