Terenowa Rada Społeczna przy KOWR działa tylko na papierze?
Mieli kontrolować KOWR przy sprzedaży i wydzierżawianiu gruntów. Ich działalność to jednak fikcja.
O konieczności stworzenia rolniczych ogranów doradczych przy Oddziałach Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rolnicy mówili już od dawna. Taką funkcję miały pełnić Terenowe Rady Społeczne. Ich zadaniem jest opiniowanie wszelkich działań podejmowanych przez KOWR w zakresie m.in. rozdysponowywania gruntów państwowych. Okazuje się jednak, że zainteresowanie uczestnictwem w spotkaniach organizacji branżowych, które należą do Terenowej Rady Społecznej przy OT KOWR w Wielkopolsce, jest bardzo małe.
Na problem ten zwróciła uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza. Pczytoczyła to, co dzieje się z Terenową Radą Społeczną przy OT KOWR w Poznaniu. Jak podała, ostatnie dwa posiedzenia organizacji, a więc w czerwcu i sierpniu, się nie odbyły ze względu na brak kworum. Natomiast na wcześniejsze spotkania przybyło tylko 10-11 członków Rady. Warto jednak przypomnieć, że w skład TRS w województwie wielkopolskim wchodzi 18 przedstawicieli reprezentujących 17 organizacji:
- Wielkopolską Izbę Rolniczą,
- Poznański Okręgowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu,
- Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych w Warszawie,
- NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność",
- Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
- Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona,
- Polskie Towarzystwo Rolnicze,
- Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych w Warszawie,
- Wielkopolski Związek Plantatorów Buraka Cukrowego Poznań,
- Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie,
- Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Chodzieży,
- Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu,
- Krajowy Sekretariat Rolnictwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność w Lesznie,
- Związek Zawodowy Centrum Młodych Rolników Związek Krajowy,
- Związek Zawodowy Rolników "OJCZYZNA",
- Stowarzyszenie Związku Byłych Pracowników PGR.
Czy to oznacza, że przedstawicielom organizacji rolniczych nie zależy na tym, by kontrolować KOWR przy działaniach związanych z wydzierżawianiem gruntów?
- Tak liczny skład powinien dawać gwarancję niezakłóconego funkcjonowania TRS, tymczasem niektórzy przedstawiciele Rady uczestniczyli tylko w 1 posiedzeniu! Jest to zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego niedopuszczalne, gdyż takie działanie utrudnia gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przez Oddział Terenowy KOWR w Poznaniu. Jest również niekorzystne dla pozostałych członków TRS, którzy wypełniają obowiązki w tym zakresie. Oczywiście wiadomym jest, że może wyniknąć sytuacja, która uniemożliwi przedstawicielowi organizacji rolniczej udział w posiedzeniu TRS, jednak powinny to być sporadyczne przypadki, a nie nagminne - podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Samorząd rolniczy zaapelował do KOWR w Warszawie o podjęcie działań, które zweryfikują udział poszczególnych przedstawicieli organizacji rolniczych w składzie Terenowej Rady Społecznej działającej przy OT KOWR w Poznaniu. Jednocześnie wielkopolski samorząd rolniczy wniósł o zainicjowanie prac związanych ze zmianą Regulaminu funkcjonowania TRS w zakresie dyscyplinowania obecności członków Rady na posiedzeniach i możliwości przeprowadzenia posiedzenia przy udziale członków Terenowej Rady Społecznej obecnych na sali w dniu posiedzenia.
Pismo w tej sprawie trafiło do Waldemara Humięckiego, dyrektora generalnego KOWR.
Zobacz kto należał do Terenowych Rad Społecznych przy KOWR w 2018 roku?